Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

ZSSK zavádza viac vozňov pre bicykle a prepravu motoriek

Kapacity na prepravu bicyklov vlakom sa rozširujú, zavádza sa nový lístok pre ľudí, ktorí kombinujú tieto dva druhy dopravy a spúšťa sa možnosť prepravovať motocykle v nočnom autovlaku. Aj to sú zmeny, ktoré od dnešného dňa prináša štátna Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). Dopravca totiž 15. júna pristupuje k pravidelnej letnej úprave cestovných poriadkov.

„Snažíme sa predovšetkým posilniť možnosť prepravy bicyklov počas letných prázdnin,“ priblížil riaditeľ sekcie marketingu ZSSK Stanislav Kočí. Preto bude počas letnej sezóny, čiže od 21. júna do 31. augusta radený do šiestich rýchlikov na trase Bratislava – Žilina – Košice a späť ďalší vozeň so stojanmi na prepravu bicyklov. Kapacity pre bicykle sa tak zvýšia v každom vlaku o deväť miest. Pôvodne bol v týchto vlakoch radený jeden vozeň vhodný na prepravu bicyklov s kapacitou päť alebo deväť miest, v súčasnosti sú dva.

Dopravca zároveň zavádza aj nový týždenný a mesačný lístok pre bicykle. Tým sa podľa ZSSK zlacnie denná cesta do práce či do školy pre ľudí, ktorí kombinujú dopravu na bicykli a vlakom. Lístok bude platiť k časovému traťovému lístku, čiže mesačníku alebo týždenníku a k žiackym traťovým lístkom.

Súčasne sa od dnešného dňa zavádza aj možnosť prepravovať motorky v nočnom autovlaku v rýchliku Zemplín, ktorý jazdí z Bratislavy cez Žilinu do Humenného a späť. Okrem toho sa po úprave cestovného poriadku bude vypravovať aj nový posilový rýchlik Chopok v piatok a v nedeľu. Nahradí predchádzajúci posilový vlak, po novom však pôjde do Košíc.

Upravia sa tiež jazdné časy osobných vlakov na trase medzi Trenčínom a Žilinou pre modernizáciu trate. „Najviac zmien sa dotkne vlakov zo Žiliny smerom na Trenčín, budú posunuté aj o niekoľko desiatok minút skôr,“ uviedla hovorkyňa ZSSK Jana Morháčová. V úseku Ladce – Žilina budú zase vybrané spoje nahradené autobusmi.

Na trati Zohor – Záhorská Ves sa zároveň posunú časy niektorých vlakov a zavedú sa tri nové víkendové spoje. Cestujúci z alebo do Bratislavy budú mať v Zohore podľa dopravcu počas víkendov lepšie možnosti prestupov a počas pracovných dní sa im skráti čas pri prestupovaní. Súčasne sa posunie aj posledný večerný regionálny vlak z Trnavy do Bratislavy, pôjde o päť minút skôr čiže o 22.35 h. Táto zmena má uľahčiť prestup ľudí na nočný autobus MHD v Bratislave.

Zmena čaká aj na cestujúcich na trase z Topoľčian po Prievidzu. Tu sa posunie odchod jedného z najvyťaženejších spojov o 19 minút skôr, po novom tak pôjde z Topoľčian o 14.01 h. Tým sa na trase vlaku odstráni niekoľko križovaní a jeho prepravný čas sa skráti o 11 minút.

Zdroj: netky.sk

Foto: Ilustračné, internet