Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

ZSSK odhaduje, že za nákup 17 nových vozňov zaplatí 31,28 milióna eur

Štátny osobný dopravca Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) odhaduje, že cena za dodávku 17 nových vozňov bude vo výške 31,28 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

Na zákazku už železničiari vyhlásili súťaž a informovali o nej vo vestníku verejného obstarávania.

Vozne by mali premávať v Bratislave a okolí v rámci Integrovaného dopravného systému Bratislava. To znamená, že budú nasadzované na všetky linky integrovaného systému smerujúce do Bratislavy. Napríklad z Nových Zámkov, Galanty, Piešťan, Trnavy či Kútov.

Záujemcovia môžu predkladať svoje ponuky do 3. novembra tohto roku. ZSSK vyberie víťaza na základe ekonomicky najvýhodnejšej ponuky. Bude posudzovať celkovú cenu za dodávku a tiež prevádzkovo- technické parametre. V tendri sa použije elektronická aukcia.

Dodávka sa má financovať z eurofondov z Operačného programu Doprava (OPD). „Projekt je snahou využiť do posledného centu financie OPD z končiaceho programového obdobia, ktoré zostali zatiaľ disponibilné,“ doplnila hovorkyňa ZSSK Jana Morháčová.

Vozne majú byť veľkopriestorové, klimatizované, určené pre 2. triedu, s priestorom pre bicykle. Priemerný vek rušňov a vozňov u štátneho dopravcu je pritom v súčasnosti 22 rokov. Firma však podľa Morháčovej nasadzuje do prevádzky aj vozne staršie ako 35 rokov. „Najvyšší podiel starých vozňov je práve v regionálnej doprave, v osobných vlakoch,“ konštatovala.

Zdroj: Netky.sk

Foto: Ilustračné, wikimedia