Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Z Košíc sa bude od mája pravidelne lietať do Kyjeva

Novú pravidelnú leteckú linku medzi Košicami a ukrajinským Kyjevom zavedú od polovice mája České aerolínie (ČSA).

Lety budú prevádzkovať štyrikrát týždenne s odletmi v pondelok, štvrtok, piatok a nedeľu o 23.55 h. Košice tak získajú ďalšie letecké spojenie do európskej metropoly, prvé smerom na východ.

Na spoje bude spoločnosť nasadzovať moderný Airbus A319 s kapacitou 144 sedadiel. Predaj leteniek sa začne vo štvrtok (23.4.), prvý let z Košíc do Kyjeva je naplánovaný na 18. mája. Linku bude ČSA operovať v smere Praha – Košice – Kyjev a späť. Cestujúci z Prahy do Kyjeva alebo v opačnom smere nebudú musieť počas polhodinovej zastávky v Košiciach z lietadla vystupovať.

„České aerolínie prinášajú do Košíc dve novinky – priame letecké spojenie Košíc s Kyjevom a vďaka nasadzovanému lietadlu Airbus A319 vo vybraných dňoch aj vylepšené rýchlejšie spojenie do či z Prahy,“ uviedol riaditeľ ČSA pre obchod a marketing Ján Tóth. „Medzi Košicami a Kyjevom pozorujeme rast dopytu po priamej leteckej doprave, medzi oboma mestami existuje čulá obchodná výmena, v ktorej vidíme rastúci potenciál pre leteckú dopravu,“ dodal.

Nové spojenie podľa výkonného riaditeľa a predsedu predstavenstva Letiska Košice Karla Dandlera potvrdzuje, že toto letisko sa stáva skutočnou vstupnou bránou na východné Slovensko. „Po Prahe, Bratislave, Viedni, Londýne, Miláne a Sheffielde bude Kyjev siedmym európskym mestom, s ktorým majú Košice priame letecké spojenie. To otvára nové horizonty pre medzinárodnú spoluprácu v obchode a cestovnom ruchu,“ povedal.

Primátor Košíc Richard Raši pripomenul, že v týchto dňoch v meste vrcholia Dni Ukrajiny a ekonomické Slovensko-ukrajinské fórum. „Letecká linka dáva týmto podujatiam a ich potenciálnemu pokračovaniu úplne nový zmysel. Priame letecké spojenie vytvára mimoriadne silné predpoklady pre ďalší rozvoj cezhraničnej spolupráce v oblasti priemyslu, IT sektora, kultúry a cestovného ruchu, ale aj zintenzívňuje postavenie Košíc ako vstupnej brány do Európskej únie pre našich ukrajinských partnerov,“ konštatoval. Viceprimátorka a predsedníčka predstavenstva Košice Turizmus Renáta Lenártová poznamenala, že vlani navštívilo Slovensko 55.000 ukrajinských turistov a vďaka novému spojeniu môže toto číslo v tomto roku výrazne vzrásť.

Linku do Kyjeva privítal aj predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Zdenko Trebuľa, podľa ktorého je medzinárodná spolupráca Slovenska a Ukrajiny šancou pre obe krajiny. „Verím, že vďaka leteckej linke Košice – Kyjev bude náš región jedným z hlavných ťahúňov tejto spolupráce,“ dodal.

Zdroj: Netky.sk

Foto: Wikimedia