Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Wizz Air uzavrel kontrakt na vybavenie lietadiel novými motormi

Nízkonákladová letecká spoločnosť Wizz Air, ktorá pôsobí aj na Slovensku, uzavrela dohodu so spoločnosťou Pratt & Whitney na vybavenie svojich 110 lietadiel Airbus A321neo turbínovými motormi Pratt & Whitney PurePower.

Dodávky lietadiel začnú v roku 2019. Ako vo štvrtok informovali aerolínie, dohoda zároveň zahŕňa ďalších 90 lietadiel A321neo, na ktoré mal Wizz Air nezáväzné predkupné práva spolu s náhradnými dielmi pre motory. Hodnota obchodu predstavuje 2.5 mld. USD pri súčasných cenníkových cenách a je splatná spoločnosti Airbus S.A.S. v zmysle dohody o nákupe lietadiel A321neo podpísanej Wizz Air-om v roku 2015.

Súčasťou dohody je aj vstup Wizz Air-u do dlhodobého programu manažovania motorovej flotily spoločnosťou Pratt & Whitney s cieľom zabezpečiť kontinuálnu vysokú úroveň kvality údržby pre motory s novými technológiami. “Po rozsiahlom a detailnom prehodnocovacom procese sme dospeli k záveru, že prevodované vysokoobtokové turbínové motory predstavujú najlepší hodnotový pomer spolu s maximálnou efektivitou spotreby paliva a prevádzky,“ povedal generálny riaditeľ Wizz Air-u József Váradi. „To sa priamo premietne do zníženia našich prevádzkových nákladov. Hoci už teraz máme veľmi nízku nákladovú základňu, našim cieľom je byť ešte efektívnejší,“ dodal.

Wizz Air na Slovensku prevádzkuje tri pravidelné linky zo základne v Košiciach na letiská Londýn (Luton), Bristol a Doncaster (Sheffield). Z Popradu zabezpečuje lety do Londýna (Lutonu) a z Bratislavy do macedónskeho Skopje. Spojenie z Košíc do Milána (Bergama) zrušila začiatkom tohto roka po siedmich mesiacoch fungovania. Spoločnosť vlani prepravila na piatich pravidelných linkách z Košíc a Popradu do štyroch destinácií a späť 243 218 cestujúcich. V porovnaní s rokom 2014 to znamenalo nárast o 96 %.

Wizz Air prepravil za ostatných dvanásť mesiacov na všetkých svojich linkách celkovo 20 miliónov cestujúcich. V minulom roku previezol spolu 19 miliónov pasažierov, čo bolo medziročne o 3,2 milióna ľudí, resp. o pätinu viac.

Spoločnosť Wizz Air so sídlom v Budapešti je najväčší nízkonákladový letecký dopravca v strednej a východnej Európe. V súčasnosti prevádzkuje flotilu 70 Airbusov A320 a A321, vyše 420 leteckých spojení z 25 základní a spája 124 destinácií v 38 krajinách. Spoločnosť má približne 2600 zamestnancov a od roku 2015 je kótovaná na londýnskej burze.

 

Zdroj, foto: Netky.sk