Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Vyzdvihli oceľové piesty a hliníkovú skriňu i super pevné plasty

Najnovšie inovácie pre vozidlá značky Mercedes-Benz vyzdvihli na mníchovskom medzinárodnom veľtrhu materiálových aplikácií, povrchov a vývojových noviniek produktov MATERIALICA 2014 udelením hneď dvoch prestížnych ocenení.

Označenie „Best of Award“ udelila odborná porota novo vyvinutým oceľovým piestom pre dieselové motory osobných vozidiel v kombinácii s ľahkými hliníkovými skriňami. Nižšia rozťažnosť ocele piestu oproti hliníkovej skrini zväčšuje medzi nimi toleranciu pri stúpajúcich prevádzkových teplotách. Tým sa zníži trenie o 40 až 50 percent. Oceľové piesty v porovnaní s bežnými hliníkovými sú aj pevnejšie. Môžu tak byť kompaktnejšie. Nižšia tepelná vodivosť ocele navyše zlepšuje termodynamickú účinnosť. Palivo sa tak lepšie vznieti a kratšie horí. Nová technológia takto umožňuje zníženie spotreby a emisií CO2 o dve až štyri percentá.

„Gold Award“ vo svojej kategórii zasa získali extrémne pevné výstuže CFK. Ich inovácia spočíva najmä v kombinácii viacerých komponentov. Vrstvy z uhlíkových vlákien pritom zabezpečujú maximálnu pevnosť. Dodatočné, pod rôznymi uhlami nanesené, vonkajšie vrstvy zasa zaisťujú vysokú tlakovú zaťažiteľnosť. Treťou zložkou sú inovatívne vyvinuté prvky na prevod sily. Tie dokážu bezpečne prenášať všetky zaťaženia na výstuže. Vytvárajú sa tak aj nové možnosti pre odľahčenie konštrukcie. Výstuže CFK navyše umožňujú automatickú, nízko odpadovú produkciu. Prvýkrát sú tak vhodné, tiež z hľadiska nákladov, pre efektívnu veľkosériovú výrobu.

 

Alle Daimler Mitarbeiter auf einem Bild mit Urkunde und „Pokal CFK-Streben Links Aluminiumkolben, rechts der neue Stahlkolben von Mercedes-

Zdroj: Transservice/Mercedes-Benz

Foto: Mercedes-Benz