Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Volvo XC90 bude najekologickejším SUV na svete

Úplne nový model XC90 spoločnosti Volvo Cars, ktorý bude uvedený na trh neskôr v tomto roku, ponúkne bezkonkurenčné spojenie výkonu a ekologickej prevádzky.

Toto sedemmiestne vozidlo s pohonom všetkých kolies ponúkne vodičom výkon až 400 konských síl pri emisiách oxidu uhličitého (CO2) na úrovni cca 60 g/km (jazdný cyklus NEDC). Doteraz nikdy neexistovalo SUV, ktoré by ponúkalo výkon na takejto úrovni s takýmito ekologickými parametrami.

„Pri jazde v úplne novom XC90 neexistujú žiadne kompromisy,“ hovorí Peter Mertens, hlavný viceprezident pre výskum a vývoj zo spoločnosti Volvo Car Group. „V minulosti ste mohli mať buď výkon, alebo nízke emisie CO2. S úplne novým XC90 však môžete mať oboje.“

Pre nový model XC90 bude v ponuke rad motorov Drive-E, ktoré poskytujú vynikajúcu kombináciu výkonu a hospodárnosti. Hlavným rozlišovacím znakom motorov radu Drive-E je, že všetky z nich sú štvorvalce.

„Naše nové pohonné jednotky Drive-E tvoria rodinu inteligentných zážihových a vznetových motorov s výkonovými krivkami, ktoré poskytujú skvelé jazdné vlastnosti a zároveň sa vyznačujú bezkonkurenčnou hospodárnosťou,“ dodáva Dr. Mertens. „Nový model XC90 so siedmimi pasažiermi v kabíne dosahuje výnimočne nízke hladiny emisií oxidu uhličitého na osobu a kilometer.“

Parametre emisií CO2 úplne nového modelu XC90 posilnia vedúce postavenie spoločnosti Volvo Cars v oblasti uvádzania ekologicky prijateľných technológií na trh. Podľa údajov monitorovaných Európskou asociáciou výrobcov automobilov ACEA dosiahla spoločnosť Volvo Car Group najvýraznejšie zníženie priemerných emisií v odvetví, a to o 8,4 percenta od roku 2012 do roku 2013.

Technológia Twin Engine
Spoločnosti Volvo Cars sa podarilo vytvoriť štvorvalcový motor, ktorý poskytuje všetky pozitívne vlastnosti spojené s omnoho väčším motorom a súčasne je omnoho efektívnejší a ekologickejší. Motory Drive-E a budú postupne zavádzať do celého portfólia modelov značky Volvo.

Špičková verzia úplne nového modelu XC90 vybavená technológiou Twin Engine bude niesť označenie T8 a pôjde o spojenie elektromobilu typu plug-in, hybridného vozidla a vysokovýkonného auta do jedného celku.

Normálna jazda prebieha v predvolenom hybridnom režime. Tento režim využíva dvojlitrový štvorvalec Drive-E s kompresorom a turbodúchadlom na pohon predných kolies a elektromotor s výkonom 80 k (60 kW), ktorý poháňa zadné kolesá.

Kompresor vypĺňa dolný rozsah otáčok a poskytuje motoru vlastnosti veľkého atmosférického agregátu, zatiaľ čo turbodúchadlo sa zapája po zvýšení prietoku vzduchu. Elektromotor na zadných kolesách poskytuje okamžitý krútiaci moment.

Stlačením tlačidla však môže vodič prepnúť na režim jazdy v meste, ktorá sa vyznačuje tichosťou, nulovými emisiami a dojazdom približne 40 kilometrov. V prípade potreby možno vozidlo okamžite prepnúť späť do kombinovaného režimu, ktorý využíva zážihový motor aj elektromotor a poskytuje kombinovaný výkon približne 400 k a krútiaci moment 640 Nm.

Kompletná ponuka motorov
Ponuka pre rad modelov Volvo XC90 zahŕňa aj vznetový motor D5 s dvojitým preplňovaním, ktorý poskytuje výkon 225 k, krútiaci moment 470 Nm a špičkovú spotrebu paliva na úrovni približne 6 l/100 km. K dispozícii je tiež preplňovaný vznetový motor D4 s výkonom 190 k, krútiacim momentom 400 Nm a spotrebou paliva približne 5 l/100 km.

Sortiment motorov zahŕňa aj dva zážihové agregáty. Prvým je motor T6 preplňovaný kompresorom a turbodúchadlom s výkonom 320 k a maximálnym krútiacim momentom 400 Nm a druhým je motor T5 s výkonom 254 k a krútiacim momentom 350 Nm.

Nová podvozková technológia spoločnosti Volvo Cars s názvom Scalable Product Architecture (SPA) umožňuje dosahovať nekompromisné parametre v oblasti výkonu a efektivity, pričom zároveň poskytuje omnoho väčšiu flexibilitu vnútri vozidla. Spoločnosti Volvo sa ňou podarilo vyriešiť problém, s ktorým bojujú ostatné automobilky a ktorý spočíva v skombinovaní objemnej batérie s luxusným a priestranným interiérom.

„Naša nová technológia SPA bola od počiatku koncipovaná tak, aby umožňovala integráciu elektrifikačných technológií, a inštalácia systému Twin Engine preto nemá negatívny vplyv na priestor pre batožinu alebo pasažierov,“ hovorí Dr. Mertens.

POZNÁMKY PRE EDITOROV

Úplne nový model XC90
Pôvodný model XC90, uvedený na trh v roku 2002, spôsobil prevrat v segmente vozidiel SUV vďaka svojej kombinácii priestrannosti, všestrannosti a bezpečnosti. Stal sa z neho celosvetový predajný fenomén. Prelomovým vozidlom vo svojom trhovom segmente bude aj úplne nový model XC90.

Nový model XC90 bude prvým vozidlom automobilky Volvo využívajúcim jej technológiu Scalable Product Architecture (SPA). Táto technológia vytvára omnoho širšiu škálu konštrukčných možností na zlepšenie jazdných vlastností a umožňuje zakomponovať do vozidiel najnovšie bezpečnostné funkcie a palubné technológie pre konektivitu pri súčasnom zväčšení priestoru v interiéri.

Fotogaléria:

Volvo XC90_Plug-in Hybrid Volvo XC90_Twin engine T8 146714_1_5 147104_1_5 146730_1_5 147972_1_5

Zdroj: Transservice, volvo

Foto: volvocars.com