Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Volkswagen Slovakia dnes vyrobil v Martine 400-miliónty komponent

  • 100 miliónov komponentov za tri roky
  • za 16 rokov jedným z najväčších zamestnávateľov v regióne

Martinský závod spoločnosti Volkswagen Slovakia (VW SK) dnes vyrobil 400-miliónty komponent. Je ním teleso diferenciálu, ktoré sa používa do vozidiel s hybridným pohonom.

Závodu Martin sa podarilo vyrobiť 400 miliónov komponentov za šestnásť rokov od vzniku. Najdynamickejšie v počte vyrobených kusov boli posledné tri roky. „Pracovníci závodu Martin vyrobili štvrtú stovku miliónov komponentov v rekordnom čase – za necelé tri roky. Sú na to právom hrdí a ja som hrdý na náš tím. Nie sú to však len počty kusov, ktoré robia tento výkon takým výnimočným,“ uviedol vedúci martinského závodu Thomas Gossmann. Zároveň sa poďakoval tímu pracovníkov, vďaka ktorým závod dosahuje pravidelne rekordné výsledky.

Štyristomilióntym komponentom sa stalo teleso diferenciálu do prevodovky – DQ 400e. Používa sa do automobilov s hybridným pohonom s označením GTE, čiže pre vozidlá ako Volkswagen Golf a Passat, Audi A3 či ŠKODA Superb.

Závod v Martine bol založený v roku 2000. S takmer tisíc zamestnancami patrí k najväčším zamestnávateľom v turčianskom regióne. Vyrába komponenty pre prevodovky, ako sú telesá diferenciálu, synchrónne krúžky, prírubové hriadele, kužeľové krúžky, hnacie a unášacie hriadele a kryty prevodoviek. Pre podvozky sa v Martine vyrábajú brzdové kotúče a kĺbové hriadele. Komponenty z martinského závodu sa montujú do vozidiel značiek Volkswagen, Audi, SEAT, ŠKODA a Porsche. Viac ako 93 % produkcie smeruje na export do celého sveta, 7 % putuje do bratislavského závodu Volkswagen Slovakia.

Závod VW SK v Martine v číslach:

  • 29. máj 2000 otvorenie závodu Volkswagen Slovakia v Martine
  • 15. august 2013 vyrobených 300 miliónov komponentov
  • rekordných 36,4 milióna kusov vyrobených v roku 2015
  • 1. júl 2016 vyrobený 400-miliónty komponent

 

 

Zdroj: Transservice/ Volkswagen

Foto: Volkswagen