Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Vodičov čaká na pumpe veľká zmena: Benzín a nafta dostanú nové označenie

Vodičov motorových vozidiel čaká na čerpacích staniciach novinka. Nová európska norma totiž nariaďuje nové označenie palív. Motoristom by mala zjednodušiť tankovanie, aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá.

Ponuka pohonných hmôt na čerpacích staniciach sa má rozšíriť, a tak budú mať vodiči väčšiu šancu na omyl pri tankovaní. Zmení sa tak označovanie palív.

Od apríla 2017 bude norma platiť v každej krajine EÚ, a tak by sa už nikto nemal pomýliť ani na malej lokálnej pumpe. Palivá budú mať totiž rovnaké názvy po celej EÚ.

Pumpári budú môcť ponechať aj pôvodné názvy pohonných hmôt, avšak budú k nim musieť pridať nové. Benzín bude mať kruhové, nafta štvorcové a plyn kosoštvorcové označenie. Ďalej sa do geometrického tvaru pridá aj písmeno aj číslo.

Označenie benzínu

oznacenie_benzin

Benzín bude mať písmeno E v krúžku a nafta B vo štvorci. Najpoužívanejší benzín Natural bude mať označenie E5 a klasickú naftu ako B7.

Označenie nafty

oznacenie_nafta

Pribudnú však ďalšie druhy palív s označením napríklad E10, E85, B10, B30, alebo B100. Čísla označujú podiel bio zložky v palivách.

Označenie plynu

oznacenie_plyn

 

Zdroj: Netky.sk

Foto: Internet, tn.cz