Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Vodiči by nemali zanedbať dôslednú prípravu auta na zimu

V niektorých oblastiach Slovenska už majú motoristi prvé skúsenosti s tohtoročným snehom za sebou a mnohí z nich ostali prekvapení. Prípravu automobilu na zimnú sezónu netreba podceniť a nechávať ju až na poslednú chvíľu, pretože v zimnom období dochádza k rýchlym a nečakaným zmenám počasia, a tým sa zmenia i podmienky na vozovke.

„S prípravou auta na zimu treba začať už dnes. Sneh a mráz môžu prekvapiť kedykoľvek a kdekoľvek, pretože počasie sa v tomto období mení veľmi rýchlo a nepredvídateľne. Najjednoduchším a najlepším riešením, ako prichystať svoj automobil na zimu, je návšteva autorizovaného servisu. Vodiči majú istotu, že na nič nezabudnú, ich auto bude pripravené na zimu po všetkých stránkach a poskytne im aj celej rodine 100-% bezpečnosť,“ radí Roman Rajtár zo Škoda Auto Slovensko.

Používanie zimných pneumatík na Slovensku je povinné, ak je na vozovke súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza. Všeobecným pomocníkom je ukazovateľ priemernej dennej teploty na úrovni 7 stupňov Celzia. Netreba zabudnúť, že nové pneumatiky je nutné ešte zabehnúť, pretože optimálne vlastnosti získavajú približne po 300 km. Počas zimy je dôležitá aj pravidelná kontrola prípadného poškodenia, následne vyváženie, kontrola tlaku, ako aj kontrola, či na kolese nie sú uchytené časti snehu alebo ľadu, čo môže mať za následok trasenie volantu. Zimné pneumatiky by mali ostať na aute približne do konca marca.

Brzdová sústava je nemenej dôležitá ako zimné pneumatiky. Brzdy musia byť v stopercentnom stave, skontrolovať treba aj brzdovú kvapalinu. V zimných mesiacoch by sa vodič mal vyhýbať prudkému brzdeniu a vysokým rýchlostiam.

V zime je akumulátor nadmerne namáhaný a môže ľahko zradiť. Kontrola a premeranie, resp. výmena akumulátora za nový ušetrí nechcené problémy na ceste. Majiteľom starších automobilov Rajtár odporúča skontrolovať zapaľovaciu sústavu aj sviečky. V aute sa oplatí mať aj štartovacie káble. Nie je vhodné auto roztláčať alebo rozťahovať, mohol by sa zničiť katalyzátor.

Zdroj: netky.sk

Foto: Ilustračné, Internet