Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Vízia mestskej mobility v roku 2030 podľa spoločnosti Toyota

Nové koncepčné vozidlo i-TRIL, ktoré vyvinula spoločnosť Toyota Motors Europe (TME) v spolupráci so svojím dizajnovým štúdiom ED² vo francúzskom meste Nice, dáva vyniknúť mnohým inovatívnym stránkam výskumu koncernu Toyota, ktoré sa premietajú do čoraz lepších a pútavejších ekologických riešení mobility.

Vo svetovej premiére prichádza na tohtoročný autosalón v Ženeve nový koncept i-TRIL, ktorý disponuje technológiou aktívneho nakláňania karosérie Active Lean a predstavuje životaschopnú alternatívu vozidiel kategórie A a B, ostatných produktov EV, verejnej dopravy a motocyklov.

Koncept i-TRIL ohlasuje zmenu v myslení motoristov a je navrhnutý tak, aby bol viac než len obyčajným tovarom. Poháňa ho prísľub Akia Tojodu vniesť do všetkých budúcich vozidiel značky Toyota vášeň a potešenie z jazdy, a zároveň stelesňuje filozofiu spoločnosti Toyota „Waku Doki“ (čo je japonský výraz, ktorý možno preložiť ako „tlkot srdca“) – filozofiu, ktorá je jasným dôkazom, že aj elektrické vozidlá budúcnosti dokážu stále podnecovať zmysly a zrýchľovať pulz.

Nový koncept predstavuje odlišný druh dopravy pre všetkých, ktorí by chceli cítiť potešenie z jazdy aj pri pomalej jazde v mestskom prostredí, a prináša tie najlepšie prvky mobility budúcnosti, ktoré presahujú len číru ohľaduplnosť voči životnému prostrediu.

NOVÝ TYP ZÁKAZNÍKA ŽIJÚCEHO V „SMESTO“

Koncepčné vozidlo i-TRIL bolo vyvinuté s ohľadom na nový typ zákazníka: je ním vzdelaná, slobodná, 30- až 50-ročná aktívna žena s dvoma deťmi a aktívnym životným štýlom, ktorá žije v tzv. „SMESTO“ (angl. „Small to Medium Sized Twn“) – malom až stredne veľkom meste…

Štúdie Európskej únie o budúcnosti miest naznačujú, že starý kontinent bude namiesto ďalšieho rozširovania už i tak rozľahlých metropolitných oblastí, ako je Londýn či Paríž, svedkom skôr stabilne sa rozrastajúcich zastavaných oblastí susediacich s existujúcimi mestami, pričom tento rast bude prebiehať formou rozvoja ohraničených prímestských oblastí so strednou hustotou obyvateľstva.

Počet takýchto „SMESTO“ v Európe je už dnes značný a ich obyvatelia intenzívne cestujú – vozia deti do školy, jazdia autom na nákupy, navštevujú reštaurácie, priateľov či rôzne akcie spoločenského života. Z tohto hľadiska majú – niekedy náročné – požiadavky na mobilitu, v rámci ktorej často zastavujú a znova sa rozbiehajú, a tieto ich požiadavky sa dajú zhrnúť do pojmu malé a obratné vozidlo vhodné do mesta.

Prieskum spoločnosti Toyota u cieľových zákazníkov žijúcich v „SMESTO“ prišiel k zisteniu, že aktívna matka – často rozorvaná medzi túžbou mať „čas pre seba“ a časom, ktorý trávi so svojimi deťmi („spokojné deti“) – si čoraz viac verí a odmieta byť otrokom týchto detí.

Nové koncepčné vozidlo i-TRIL berie do úvahy a spája tento zdanlivý konflikt lojálnosti prostredníctvom troch funkcií: je to technológia aktívneho nakláňania karosérie Active Lean, tzv. „Príjemná účasť na jazde“ a unikátne usporiadanie sedadiel vozidla  Jedna-plus-Dve.

TECHNOLÓGIA Active Lean

Koncepčné vozidlo i-TRIL poháňa elektromotor, váži len 600 kg, je približne 2 830 mm dlhé a 1 460 mm vysoké, má rozchod kolies 1 200 mm vpredu a 600 mm vzadu a záves medzi zadnou nápravou a kabínou, ktorý umožňuje nakláňanie karosérie a predných pneumatík, zatiaľ čo motorizované zadné pneumatiky zostávajú za každých okolností kolmé na povrch vozovky.

Keďže predné kolesá a blatníky sú zreteľne oddelené od hlavného skeletu karosérie, aby sa uľahčilo nakláňanie každého z nich, kabínu tvorí hladká, tmavá centrálna hmota podobná ulite, bez akejkoľvek okennej čiary či kľučiek dverí.

Toto riešenie vizuálne prekrýva povrchový plášť, ktorý plynulo prechádza medzi farbou karosérie, spoločnou s prednými podbehmi kolies, a priehľadným presklením kokpitu. Pri tom všetkom kladie dôraz na výrazný pohyb vpred, ktorý je prirodzenou súčasťou siluety modelu i-TRIL.

Dvere s otváraním v tvare motýľa sú zavesené na šikmých stĺpikoch čelného skla, aby sa čo najviac zväčšil otvorený priestor a uľahčilo sa nastupovanie do kabíny aj pre cestujúcich na zadných sedadlách. Tento typ otvárania pritom nevyžaduje pre vozidlo o nič väčší priestor na parkovisku než dvere s bežným otváraním.

Odolnosť architektúry vozidla a rozšírenú zadnú časť kabíny, ktorá tak pojme dvojmiestne lavicové sedadlo, zozadu umocňujú združené svetlá tiahnuce sa po celej šírke kabíny nad zreteľne oddelenou konštrukciou zadnej nápravy, ktorá zahŕňa hnaciu sústavu s elektromotorom.

Konštruktéri automobilky Toyota využili svoje predchádzajúce skúsenosti s technológiou aktívneho nakláňania karosérie a zistili, že uhol naklonenia 10 stupňov sa ukazuje ako ideálny na zabezpečenie lepšej stability vozidla a priľnavosti kolies, väčšieho pôžitku z jazdy a zároveň menšieho rizika, že cestujúcim príde počas cesty nevoľno.

Táto technológia, spojená s riadením predných kolies na 25 stupňov, dodáva vozidlu i-TRIL priemer otáčania len štyri metre (podobne ako Toyota iQ), vďaka čomu sa vodič cíti nielen aktívne zapojený do jazdy aj pri tých najskromnejších rýchlostiach, ale zároveň sa v kabíne cíti ako doma, a to aj v tých najnevľúdnejších podmienkach preplnenej mestskej premávky.

Nové koncepčné vozidlo značky Toyota, ktoré ašpiruje na dosiahnutie reálneho dojazdu vyše 200 km na jedno nabitie, dokáže pracovať samostatne, ale je špeciálne vytvorené na to, aby prinášalo taký pôžitok z jazdy, že majitelia ho budú chcieť po väčšinu času riadiť radšej sami.

PRÍJEMNÁ ÚČASŤ NA JAZDE

Z pohľadu tzv. „Príjemnej účasti na jazde“ boli cieľoví zákazníci požiadaní, aby vyskúšali rôzne polohy pri riadení vozidla. Vybrali si mierne vyvýšenú, no pritom uvoľnenú jazdnú polohu – takmer podobnú jazde na motokáre – s dobrým zapojením riadiaceho modulu.

A práve to je dôležité, pretože vozidlo i-TRIL nemá žiadne pedále, čo umožňuje vodičovi pohodlne si natiahnuť nohy a mať obuté akékoľvek topánky bez toho, aby sa musel obávať, že stratí kontrolu nad vozidlom. Základňa sedadla vodiča má akési centrálne rebro, vďaka čomu poskytuje anatomický tvar s výbornou oporou pre nohy.

Riadenie, zrýchlenie a brzdenie kompletne vykonáva technológia elektronického ovládania. Vozidlo i-TRIL sa obsluhuje pomocou riadiacich uzlov na ľavej a pravej strane (podobne ako počítačová myš alebo herné ovládače), ktoré sa tiahnu až po ruky vodiča pod strečovou látkou pokrývajúcou manuálny hnací modul.

Počas autonómnej jazdy sa ľavý alebo pravý okraj prístrojového panela automaticky rozsvieti zakaždým, keď sa vozidlo i-TRIL chystá vojsť do zákruty, čím oznamuje cestujúcim, ktorým smerom sa kabína nakloní.

V kabíne neexistujú žiadne ďalšie ovládacie prvky ani prepínače a nie je tu ani blok prístrojov pre vodiča. V manuálnom jazdnom režime poskytuje vodičovi všetky informácie, ktoré potrebuje, jednoduchý projekčný displej. Úplne nová koncepcia rozhrania HMI (pre komunikáciu medzi človekom a strojom) je zameraná na technológiu aktivácie hlasom na komunikáciu s umelou inteligenciou vozidla, ktorá umožňuje ovládanie multimédií a informačno-zábavných systémov.

USPORIADANIE SEDADIEL JEDNA-PLUS-DVE

S usporiadaním sedadiel Jedna-plus-Dve prináša koncept i-TRIL novú definíciu pojmu priestor a priestrannosť interiéru. Moderná filozofia interiérového dizajnu stavia na tom, že všetko sa krúti okolo vodiča, zatiaľ čo cestujúci na zadných sedadlách sú považovaní skôr za druhotriednych občanov.

Interiér vozidla i-TRIL, spriaznený s technológiou aktívneho nakláňania karosérie, umožňuje, aby boli do zážitku z jazdy omnoho viac zapojení aj cestujúci na zadnom lavicovom sedadle. Deti tak môžu byť oveľa bližšie k svojej matke bez toho, aby to narúšalo jej priestor.

Ba čo je ešte lepšie, majú tak aj omnoho lepší výhľad vpred, ktorý neruší opierka hlavy na prednom sedadle rovno pred nimi. Hlavová opierka predného sedadla je v skutočnosti pripevnená k stropu vozidla a natočí sa do svojej polohy, keď sa vozidlo i-TRIL zapne. Deti majú tiež k dispozícii veľký priestor pre nohy po oboch stranách sedadla vodiča. Takže vo vozidle je vlastne miesto pre troch dospelých.

Veľký dôraz sa kládol aj na to, aby vodič čo najľahšie nastupoval a vystupoval z vozidla.

Keď sa dvere kabíny otvoria, vezmú so sebou aj časť podlahy vozidla, čím zúžia jeho šírku, a vystupovanie je tak jednoduchšie, pretože pri ňom stačí urobiť kratší krok. Navyše predné sedadlá sa dajú natočiť až o 20  stupňov, takže vodič môže nastupovať a vystupovať z kabíny omnoho decentnejšie.

Interiér vozidla bol špeciálne navrhnutý tak, aby veľmi nevytváral dojem priestoru automobilu. Namiesto toho sa použilo čalúnenie z materiálu Alcantara, textilné čalúnenie zadného lavicového sedadla a drevená úprava podlahy – všetko vyrobené z recyklovaných materiálov – a vytvorilo sa príjemné a pohodlné prostredie domáckeho štýlu, aby sa v ňom cestujúci cítili ako doma.

Rebrovitá štruktúra textilného čalúnenia zadného lavicového sedadla sa rozbieha smerom von, a zvýrazňuje tak šírku zadného priestoru kabíny. Navyše vzor dezénu 19-palcových predných a 20-palcových zadných pneumatík značky Goodyear je exkluzívne rezaný tak, aby zodpovedal dizajnu obloženia interiéru.

Napriek zreteľnému oddeleniu prednej časti („Čas pre seba“) a zadnej časti („Spokojné deti“) kabíny má priestor interiéru stále jednotný charakter, pretože čalúnenie predného sedadla z materiálu Alcantara sa prekrýva s textilným čalúnením zadnej lavice, a rovnako tak aj potrubný systém, ktorý rozdeľuje prúdenie vzduchu.

 

Zdroj: Transservice/ Toyota

Foto: Toyota