Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Víťazstvo vodíkovej Toyoty Mirai na e-Rallye Monte Carlo

Toyota Mirai od Toyoty France bola vôbec prvým vodíkovým modelom, ktorý bol nasadený do akcie typu e-Rely Monte Carlo. Na trati s dĺžkou vyše 1 000 kilometrov zvíťazila jazdecká zostava v zložení Artur Prusak a Thierry Benchetrit.

Súťaž e-Rely Monte Carlo, usporiadaná Monackým autoklubom (ACM) v dňoch 12. – 16. októbra medzi mestom Fontainebleau a Monakom patrí medzi regulárne preteky rely v súlade s pravidlami FIA a zúčastniť sa jej môžu iba bezemisné vozidlá. Do pretekov sa prihlásilo 35 posádok deviatich rôznych národností, prevažne s konvenčnými elektromobilmi na akumulátorový pohon.

Cieľovú pásku úspešne prekonali všetky tri Toyoty Mirai nasadené spoločnosťou Toyota France, čím preukázali schopnosti, spoľahlivosť a udržateľnosť technológie vodíkových palivových článkov pri jazde na ďaleké cesty. Vo Francúzsku išlo o vôbec najdlhšiu vzdialenosť prekonanú automobilom na vodíkový pohon.

Pilot Artur Prusak so spolujazdcom Thierrym Benchetritom sú držiteľmi majstrovského titulu svetového pohára FIA Alternative Energies Cup (pre vozidlá s alternatívnym pohonom) v rokoch 2015 a 2016. Zvíťazili tiež v rely Monte Carlo New Energies v roku 2013, ktorej sa zúčastnili s vozidlom Toyota Prius. Teraz svoju zbierku trofejí rozšírili o titul pre Toyotu Mirai, prvé vozidlo s vodíkovým pohonom, ktoré zvíťazilo v súťaži Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA).

„Z našej výhry sme nadšení, pretože po prvýkrát v histórii sa konala rely takéhoto významu pre bezemisné automobily a my sme tu dosiahli svetové prvenstvo so súťažným vozidlom na vodík,“ komentujú Artur Prusak a Thierry Benchetrit a dodávajú: „Toyota Mirai na celej trati išla bezchybne. Je pohodlná, výkonná a ide rovnako dobre na rýchlych rovných úsekoch aj na kľukatých cestách rýchlostných skúšok. Zistili sme, že jazdný dosah môže presiahnuť aj 500 kilometrov.“

Toyota Mirai so štartovným číslom 1 od firmy Air Liquide, ktorej posádku tvoril monacký starosta Georges Marsan za volantom a asistent starostu Jacques Pastor v role kopilota, došla do cieľa na pozoruhodnom šiestom mieste. „Pretekov rely som sa zúčastnil vôbec po prvýkrát a zároveň je to prvý raz, keď sa do takejto súťaže zapojilo vozidlo na vodíkový pohon,“ uvádza Georges Marsan a pokračuje: „Preteky sme si naozaj užili. Toyota Mirai preukázala, že udržateľná mobilita nie je v rozpore s jazdnými schopnosťami. Úspech v tejto skúške je zásadným krokom na ceste k širšiemu presadeniu vozidiel na vodíkový pohon. Úrad monackého starostu si veľmi cení svoju účasť v tejto súťaži, navyše s takým skvelým výsledkom.“

Tretia Toyota Mirai nasadená firmou Toyota France, zverená posádke francúzskych novinárov, nakoniec obsadila jedenáste miesto. O lepší výsledok ju pripravila chyba navigátora pri prvej rýchlostnej skúške.

Toyota Mirai sa v súčasnosti predáva v týchto európskych krajinách: Nemecko, Dánsko, Veľká Británia, Švédsko, Nórsko, Belgicko a Holandsko.

Zdroj: Transservice/Toyota

Foto: Toyota