Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

VIDEO Obchvat Galanty za desiatky miliónov eur je hotový

Obyvatelia Galanty sa po rokoch dočkali cestného obchvatu mesta. Slovenská správa ciest naň pustila autá včera (17.júna) napoludnie.

Primátor Peter Paška očakáva, že obchvat dostane z mesta predovšetkým kamióny. Zatvorená zostane zatiaľ jedna jeho časť, nad ktorou je príliš nízko elektrické vedenie. Nedostatok by mal byť podľa hovorkyne Slovenskej správy ciest Zuzany Hromcovej odstránený do dvoch mesiacov. Výstavba celého obchvatu Galanty v dĺžke 10,5 kilometra stála 42 miliónov eur. Až 85 percent oprávnených nákladov bolo hradených z fondov Európskej únie.

obchvat_galanta obchvat_galanta1

,,Obchvat nám umožní vrátiť parkovanie vozidiel na Hlavnú ulicu a namaľovať trasy pre cyklistov,“ povedal primátor Paška. Situácia v centre mesta bola podľa neho už na hranici únosnosti, problémy boli hlavne s nákladnou dopravou. Za problém s nízkym elektrickým vedením v jednej časti obchvatu môže podľa Hromcovej pravdepodobne chyba v projektovej dokumentácii.

Slovenská správa ciest začala s výstavbou prvej etapy obchvatu už v novembri 2007, s ďalšou v auguste 2011 a so záverečnou, ktorá bola aj najnáročnejšia, pred dvoma rokmi. Na tomto úseku si museli stavbári poradiť s dvoma mostmi, dvoma okružnými križovatkami a množstvom prekládok inžinierskych sietí. Dodávateľom prvej etapy bol Váhostav SK, ďalšie etapy stavala spoločnosť Strabag. Centrom Galanty prechádzalo denne približne 16-tisíc vozidiel. Výstavba južného obchvatu, ktorý je súčasťou cesty I/75, by mala prispieť k významnému zníženiu tohto počtu.

 

Zdroj: Netky.sk

Foto: Youtube