Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

VIDEO Kamión bez šoféra splnil prvú zákazku: Po prvý raz previezol náklad piva

Kamión naložený pivom a s prázdnym sedadlom šoféra prešiel tento týždeň 192 kilometrov po diaľnici v americkom štáte Colorado.

Išlo o prvú takúto jazdu vôbec – prvú komerčnú dodávku tovaru kamiónom bez šoféra.

Jazdu uskutočnila firma Otto, ktorá sa zaoberá vývojom kamiónov bez šoféra. Do projektu sa zapojil aj pivovar Anheuser-Busch. Kamión začal svoju jazdu práve v pivovare a naložený bol 51.744 plechovkami piva.

Kamión najprv potreboval ľudskú pomoc na križovatkách. Šofér vyviedol kamión z fabriky na diaľnicu, potom zapol autošoféra, presadol si na zadné sedadlo a čítal si noviny.

Ako uviedla televízia CNN, kamión mal sprievod hodný prezidenta. Sprevádzali ho štyri policajné autá a tri vozidlá spoločnosti Otto. Jazdu osobne kontroloval aj minister dopravy štátu Colorado Shailen Bhatt. „Toto je veľká vec. Technológie menia dopravu,“ povedal Bhatt médiám.

Za úspešnou jazdou sú mesiace výskumu a vývoja a niekoľko skúšobných jázd, počas ktorých sedel šofér po celý čas za volantom, ale nezasahoval. Autošofér jazdu bez problémov zvládol. Až potom dostala spoločnosť od ministerstva dopravy povolenie urobiť ďalší krok – absolvovať jazdu s prázdnym sedadlom šoféra.

Projekt sa začal na jar tohto roka, keď výrobca piva oslovil spoločnosť Otto, start-up zaoberajúci sa vývojom kamiónov bez šoféra. Anheuser-Busch má veľký záujem na takomto vývoji, keďže každý rok jeho pivo absolvuje na amerických cestách 720 miliónov kilometrov.

truck1-jpeg

„Nevieme sa dočkať chvíle, keď sa to začne využívať vo veľkom. Viem si predstaviť, že v budúcnosti bude takáto technológia všadeprítomná. Bude to ako dnes automatická prevodovka alebo tempomat,“ povedal strategický riaditeľ pivovaru James Sembrot.

Ani spoločnosť Otto, ani Anheuser-Busch po jazde nepovedali, kedy by sa tak mohlo stať. Zdôraznili však, že keď sa tak stane, prinesie to veľa výhod vrátane zvýšenia bezpečnosti cestnej premávky a zníženia spotreby paliva. Autošoféri budú dodržiavať maximálnu povolenú rýchlosť a budú šoférovať plynulejšie.

Kritici varujú, že takáto technológia povedie k masovému prepúšťaniu kamionistov. Spoluzakladateľ Otto Lior Ron odpovedá, že kamionisti a autošoféri budú spolu pracovať v harmónii. Autošoféri podľa neho umožnia kamionistom oddýchnuť si od šoférovania. Vďaka tomu by mali kamióny jazdiť viac v noci a odľahčiť tak premávku cez deň.

Zdroj, foto: Netky.sk