Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

VIDEO Deti vymysleli spôsob čistenia čelného skla, ktorý by mohol ušetriť miliardy litrov vody

Tento nápad by jedného dňa mohol ušetriť miliardy litrov vody.* Prečo namiesto jednoduchého zotretia dažďových kvapiek z čelného skla nezbierame vodu a znova je nevyužívame na ostrekovanie?

Súrodenci Daniel a Lara Krohnovci cestovali minulé leto v rodinnom aute, keď sa otvorili nebesá. Ale keď sa ich otec Gerd, ktorý šoféroval, pokúsil odstrániť šmuhy na čelnom skle, nádržka bola prázdna – a čelné sklo bolo stále špinavšie.

Nápad dvoch inteligentných detí zachytávať dažďovú vodu a opätovne ju využívať získal prvú cenu v miestnej vedeckej súťaži a teraz bol rozvinutý pre testovacie vozidlo.

„Bola to prietrž mračien. Voda bola všade – okrem nádržky ostrekovača čelného skla. So sestrou sme si pomysleli, že je to naozaj zábavné a odpoveď pritom bola zrejmá. Jednoducho znovu použiť dažďovú vodu,“ povedal 11-ročný Daniel z nemeckého mesta Jülich.

„Nemohli sme uveriť, že to nikomu predtým nenapadlo,“ dodala 9-ročná Lara. „Aby sme to vyskúšali, rozobrali sme naše hračkárske hasičské auto a čerpadlo sme namontovali na autíčko v akváriu. Potom sme pridali filtračný systém, ktorý zaistil čistotu vody. Fungovalo to veľmi dobre.“

Konštruktéri spoločnosti Ford, ktorí sa dopočuli o tejto myšlienke, boli fascinovaní a ponúkli montáž plnohodnotného zariadenia do skúšobného vozidla Ford S-MAX. Gumové hadičky pripojené k spodnej časti čelného skla zhromažďovali vodu do nádržky.

„Myšlienku Daniela a Lary mali vodiči priamo pred sebou už desaťročia – a pritom to chcelo len štipku vynaliezavosti, aby sme ju zbadali. Do piatich minút od začiatku dažďa je nádržka ostrekovačov úplne plná,“ povedal Theo Geuecke, vedúci oddelenia exteriérových komponentov karosérie v spoločnosti Ford of Europe.

Očakáva sa, že spotreba vody vo vozidlách sa bude zvyšovať, keďže čistiť je potrebné aj dodatočné kamery a snímače. Konštruktéri spoločnosti Ford už pracujú na možnosti zachytávania vody počas dažďa a využitia kondenzácie, vrátane spôsobu využívania vlhkosti zo vzduchu a filtrácie na pitnú vodu – On‑the-Go H20.

„Aká skvelá myšlienka! Takéto inovácie sú nevyhnutné, aby voda vydržala dlhšie. Všetci budeme musieť zmeniť správanie, aby sme zbytočne neplytvali vodou, ale budeme potrebovať aj šikovné nové nápady, ako ten, s ktorým prišli Daniel a Lara,“ povedal Nicci Russell, výkonný riaditeľ spoločnosti Waterwise.

Zdroj: Transsevice/Ford

Foto: Ford/Youtube