Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Toyota zaznamenala významný polročný rast v západnej Európe

 • Spoločnosť Toyota Motor Europe počas prvého polroka tohto roka predala 476 tisíc vozidiel, čo predstavuje medziročný nárast o 5,6 %.
 • Predaje hybridných modelov medziročne vzrástli o 44 % a dosiahli 31 % podielu v rámci všetkých predaných vozidiel; predaje modelu Yaris Hybrid vzrástli o 23 %, Auris Hybrid o 33 % a predaje radu Prius sa viac ako zdvojnásobili.
 • Historicky najlepšie polročné výsledok značky Lexus v Európe, viac ako 36-tisíc predaných vozidiel (medziročne +16%).

Spoločnosť Toyota Motor Europe dnes oznámila predajné výsledky za 1. polrok 2016. Celkom predala 476 tisíc vozidiel značiek Toyota a Lexus, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 5,6 %. Celkový trhový podiel skupiny na automobilovom trhu dosiahol 4,6 %.

Predaje TME v rámci EÚ a Európskeho združenia voľného obchodu EFTA medziročne vzrástli o 7,5 %. Objem predaja TME vo zvyšku európskeho regiónu (vrátane Ruska, Kazachstanu, Ukrajiny, Kaukazu, Turecka a Izraela) zostal stabilný, hoci trh ako taký tu poklesol o 8 %. Výsledkom je nárast trhového podielu v danom regióne o 0,6 percentuálneho bodu na 8 %.

Sľubný predajný trend z prvého tohtoročného štvrťroka si automobilka udržala aj v druhom kvartáli, kedy vykázala rast predajov v Európe, podporený prudko rastúcou obľubou hybridných vozidiel Toyota a Lexus (v medziročnom porovnaní nárast o 44 % na 145 160 kusov). Predaje hybridných modelov tak predstavovali 31 % z celkového počtu predaných vozidiel TME v danom polroku, pričom za celý kalendárny rok 2015 tento podiel predstavoval 24 %. Počas tohtoročného kalendárneho roka plánuje TME dosiahnuť ďalší predajný rekord v objeme 280 tisíc hybridných vozidiel, pričom v rámci strednodobého plánu chce do roku 2020 dosiahnuť 50 % podiel hybridných modelov.

Druhým významným faktorom s dopadom na priaznivé predajné výsledky bol úspech luxusných vozidiel značky Lexus. Výrazný rast predajov bol v tomto prípade zaznamenaný vo všetkých častiach regiónu. Predaje vozidiel Lexus v Rusku vzrástli o 17 %, hoci trh luxusných vozidiel tu celkovo klesol o 6%.

Komentáre:

Karl Schlicht, výkonný viceprezident spoločnosti Toyota Motor Europe:

„Pokiaľ ide o hybridy, posúvame sa dopredu, a to veľmi rýchlo – niekedy rýchlejšie, než vôbec stačíme dodávať, čo v prvej polovici roka dokonca obmedzilo náš predajný rast v regióne západnej Európy. Dodávky hybridných modelov by sa v druhej polovici roka mali zlepšiť. Ak počítame aj veľmi dobré predajné výsledky v Rusku, kde sme sa stali jednotkou vďaka lokálne vyrábaným modelom Camry a RAV4, spoločne s rozjazdom značky Lexus v západnej a východnej časti Európy, sme presvedčení o tom, že po prvýkrát za posledných 7 rokov prekročíme predajný objem 900 tisíc vozidiel.“

Matt Harrison, viceprezident pre obchod a marketing, Toyota:

„Medziročný rast predajov hybridných modelov o 44 percent je veľkým úspechom. Nesmierne ma teší, že plných 31 % z celkového počtu predaných vozidiel sú hybridné modely. Dobre sa stále darí modelom Yaris Hybrid a Auris Hybrid. A prvotné predaje novouvedených modelov, teda RAV4 Hybrid a novej Toyoty Prius, predčili naše očakávania. Vzhľadom na obľubu hybridných modelov a na blížiace sa uvedenie nového radu dodávok PROACE a nového pick-upu Hilux sme si istí, že rovnako dobrá bude aj druhá polovica tohto roka.“

Alain Uyttenhoven, viceprezident Lexus:

„Počas posledných dvoch rokov Lexus kompletne modernizoval svoju modelovú radu a rozšíril ponuku o novinky ako NX a RC. Okrem toho sme aj naďalej popredným výrobcom luxusných hybridných vozidiel, a to celosvetovo aj v rámci Európy. Vďaka tomu staviame na solídnych základoch pre ďalší rast aj do budúcnosti.“

Hlavné úspechy Toyoty za 1. polrok 2016:

 • Tri najpredávanejšie modely: Yaris (113 177), Auris (79 828), RAV4 (54 663)
 • Tri najrýchlejšie rastúce modely: Prius (+47 %), Avensis (+35 %), modelový rad Auris (+ 14 %)
 • Tri najúspešnejšie hybridné modely: Auris Hybrid (46 972), Yaris Hybrid (44 612), RAV4 Hybrid (17 063)
 • Tri najrýchlejšie rastúcou hybridné modely: Prius (+117 %), Auris Hybrid (+33 %), Yaris Hybrid (+23 %)
 • Celkové predaje hybridných modelov: 122 141 (+52 % v medziročnom porovnaní)
 • Podiel hybridných modelov: 28 %

Hlavné úspechy značky Lexus za posledný polrok:

 • Tri najpredávanejšie modely: NX (12 689), RX (8 815), CT200h (4 452)
 • Tri najrýchlejšie rastúce modely: RC (+171 %), LX (+143 %), RX (+123 %)
 • Tri najúspešnejšie hybridné modely: NX Hybrid (8 788), RX Hybrid (4 715), CT200h (4 452)
 • Tri najrýchlejšie rastúcou hybridné modely: RC Hybrid (novinka), RX Hybrid (+104 %), NX Hybrid (+ 14 %)
 • Celkové predaje hybridných modelov: 23 021 (+12 % v medziročnom porovnaní)
 • Podiel hybridných modelov: 63 %

 

 

Zdroj: Transservice/ Toyota

Foto: Toyota