Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Toyota Yaris WRC sa v Nemecku vracia na asfalt

Po víťazstve na domácich šotolinových cestách vo Fínsku sa tím TOYOTA GAZOO Racing WRT (World Rally Team) vydáva do Nemecka s cieľom predviesť svoje schopnosti na rôznorodých asfaltových rýchlostných skúškach. Nemecká rely je prvé podujatie na asfalte od aprílovej Korziky a ide sa v termíne 16. – 19. augusta.

Jazdci Jari-Matti Latvala, Ott Tänak a Esapekka Lappi budú môcť ukázať v praxi, aký pokrok s Toyotou Yaris WRC medzitým dosiahli.

Povrch na nemeckej rely je tak rôznorodý, že toto podujatie môžeme označiť za tri rely súťaže v jednom balení: vlásočnicové úseky medzi vinicami s výhľadmi na rieku Moselu neďaleko mesta Trier, notoricky náročný vojenský priestor Baumholder s radom veľmi náročných povrchov alebo rýchle a úzke vidiecke cesty okolo servisného parku pri jazere Bostalsee v Sársku. Voľbu obutia a nastavenia vozidla môžu navyše komplikovať zmeny klimatických podmienok, ktoré sú tu pomerne časté.

Jazdci tento rok vyštartujú aj skončia v meste St. Wendel, kde sa uskutoční aj superšpeciálka, ktorou akcia vo štvrtok večer začne. Piatok začína dvojicou eresiek okolo viníc pred divácky atraktívnou rýchlostnou skúškou na ceste späť do servisného parku. Všetky tri rýchlostné skúšky sa potom zopakujú aj popoludní. Na sobotu je naplánovaných osem rýchlostných skúšok v kombinácii prejazdov po preslávenom železobetónovom povrchu Panzerplatte vo vojenskom priestore Baumholder a úzkych vidieckych ciest smerom na juh.

Nedeľa začína návratom do viníc, kde sa uskutočnia dva prejazdy cez Grafschaft, po ktorých nasleduje Power Stage pri vrchu Bosenberg pred dojazdom do cieľa.

Tommi Mäkinen, šéf tímu:
„Na nemeckú rely vyrážame s dobrými pocitmi. Myslím si, že naše predštartové skúšky prebiehali veľmi dobre. Naše vozidlá Yaris WRC zatiaľ na asfalte vykazovali veľmi dobré schopnosti, a tak dúfame, že ďalší pokrok dosiahneme aj v tejto rely. Vyšli sme z minuloročných skúseností a zapracovali na zlepšení hneď v niekoľkých oblastiach. Ott vlani v Nemecku zvíťazil, takže vieme, že sme konkurencieschopní, pretože aj Jari-Matti a Esapekka tam vyhrali rýchlostné skúšky. Vlani tiež mali možnosť zistiť, že cesty v priestore Baumholder môžu byť celkom zákerné, pretože tu mali obaja defekt. Niektoré ďalšie rýchlostné skúšky sú zase celkom úzke a s blatom na trati ľahko urobíte chybu.“

Jari-Matti Latvala, jazdec, vozidlo č. 7:
„Po rely Fínsko zo mňa opadol stres a z nemeckej rely mám vopred dobré pocity. Dúfam, že dokážeme nadviazať tam, kde sme naposledy skončili, a udržíme si tak dobrý rytmus až do konca roka. Myslím, že naše vozidlo by malo byť v Nemecku dobré: už vlani sme tam boli dosť konkurencieschopní. Mám veľmi rád malé vidiecke cesty v poliach, úzke, ale zároveň rýchle, rovnako tak ako vojenský priestor, kde je tiež niekoľko pekných úsekov. Pokiaľ ide o počasie, musíme sa pripraviť na všetko, pretože dokáže byť dosť premenlivé.“

Ott Tänak, jazdec, vozidlo č. 8:
„Po našom fínskom víťazstve vyrážame do Nemecka s vysokými očakávaniami. Chcem to vziať podujatie za podujatím, skúsiť z každej rely vyťažiť maximum a uvidíme, či sa vrátime do bojov o majstrovský titul. V Nemecku si to vždy užívam. Mám rád výzvy v podobe toľkých rôznych povrchov. Budeme musieť sledovať počasie, pretože keď som tam vlani rely vyhral, voľba obutia hrala veľkú úlohu. Yaris WRC sa na asfalte zatiaľ správal celkom dobre, takže dúfam, že budeme mať všetko potrebné na boj o samotný vrchol. Cítime sa isto.“

Esapekka Lappi, jazdec, vozidlo č. 9:
„Nemecká rely je vždy veľmi náročná. Spravidla tam zaprší a často sa zmenia podmienky aj počas jediného dňa. To môže situáciu skomplikovať, pretože tam ostro režete zákruty a povrch môže byť veľmi blatistý. V minulosti to tam pre mňa bolo náročné, ale táto výzva sa mi vlastne páči. Teším sa aj na návrat na asfalt. Na Korzike sa nám podarilo pekne nastaviť vozidlo a mali sme dobré tempo. Nemecko je úplne iná rely, ale dúfajme, že to dokážeme zopakovať.“

AKO TO PREBIEHALO VLANI?
Juhovi Hänninenovi chýbal len krôčik k pódiovému umiestneniu, a tak po dvoch víťazstvách v rýchlostných skúškach na rely, ktorú predtým šesť ročníkov vynechal, vybojoval pre Toyotu štvrté miesto. Jeho úspechom je aj víťazstvo v preslávenej rýchlostnej skúške Panzerplatte, najdlhšej z celej rely. Jari-Matti Latvala tiež dosiahol dve víťazstvá v rýchlostných skúškach a skončil siedmy, zatiaľ čo Esapekka Lappi dokončil tento náročný podnik posledný deň víťazstvom v rýchlostnej skúške.

 

Zdroj: Transservice/Toyota

Foto: Toyota