Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Toyota vyrobila v Poľsku už milión motorov

Motor s poradovým číslom jeden milión, vyrobený spoločnosťou Toyota Motor Industries Poland (TMIP), včera odcestoval do britského závodu Toyota Motor Manufacturing UK (TMUK), kde ho namontujú do vozidla Toyota Avensis.

Milióntym motorom zo závodu spoločnosti TMIP je vznetový agregát so zdvihovým objemom 2,0 l, vyrobený 21. augusta tohto roku. Motor vyexpedujú a následne zabudujú do Toyoty Avensis, ktorú vyrába britský závod TMUK.

Generálny riaditeľ spoločnosti TMIP Kazunari Masuaka uviedol: „Pre TMIP je to významný deň, pretože sme dosiahli dôležitý míľnik v podobe jedného milióna motorov ‚made in Jelcz-Laskowice‘. Tento konkrétny motor bude expedovaný do montážneho závodu a nakoniec dodaný novému majiteľovi vozidla Toyota Avensis. Pri tejto príležitosti by som chcel poďakovať všetkým zamestnancom TMIP za ich úsilie a nasadenie v každodennej práci. Onedlho oslávime 10. výročie spustenia sériovej výroby, čo bude ďalší významný míľnik v dejinách závodu TMIP.“

Sériová výroba motorov v závode automobilky Toyota v poľskom meste Jelcz-Laskowice sa začala v marci 2005, keď výrobné linky po prvý raz opustili vznetové motory s objemom 2,0 a 2,2 l. V októbri 2009, teda po štyroch rokoch, oslávil závod pol milióna vyrobených motorov. V auguste 2010 začal závod TMIP montovať vznetové motory s objemom 1,4 l. Motory vyrábané v závode TMIP sa dnes používajú v modeloch Toyota Avensis, Corolla, Auris, Auris Touring Sports, Yaris, Verso a RAV4.

Automobilka Toyota má v Poľsku dva výrobné závody – TMIP a Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) v meste Walbrzych. TMMP v súčasnosti vyrába prevodovky a zážihové motory.

01_TMIP+1+Mln+Unit__mid 02_TMIP+1+Mln+Unit__mid 03_TMIP+1+Mln+Unit__mid 04_TMIP+1+Mln+Unit+28CEO+Masuoka+26+GM+Takeuchi29__mid

Zdroj: Transservice/Toyota

Foto: Toyota