Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Toyota ukáže robota pomáhajúceho ľuďom

Toyota na veľtrhu IROS 2018 v Madride predstaví svojho nového asistenčného robota, ktorého pomenovala HSR, teda Human Support Robot, v preklade robot pomáhajúci ľuďom. Technológia spojená s týmto robotom sprostredkuje výskum, vývoj a terénne testovanie v reálnom prostredí.

Asistenčný robot ako kompaktný mobilný manipulátor s ohybným ramenom dokáže zdvíhať predmety z podlahy alebo podávať veci uložené na poličke. Vykonáva aj rad ďalších úloh s cieľom zvýšiť kvalitu života starších či fyzicky hendikepovaných ľudí.

HSR je súčasťou rodiny pomocných robotov Toyota Partner a predstavuje jeden z konceptov, ktoré majú za cieľ pomáhať v pohybe tým, ktorí sú postihnutí alebo chorí. Zameriava sa na oblasť ošetrovateľskej a zdravotnej starostlivosti, dopravu na krátke vzdialenosti a život v domácnostiach.

Toyota pomocou komunity vývojárov otvára možnosti spolupráce s výskumnými organizáciami. Mobilita v podaní Toyoty výrazne presahuje svet automobilov a podporuje inkluzívnu a udržateľnú spoločnosť.

Toyota ponúka túto platformu ďalším partnerom

Prostredníctvom komunity vývojárov „HSR Developers“ založenej v septembri roku 2015 ponúka Toyota svoju otvorenú inovačnú platformu partnerom na celom svete. Zúčastnené výskumné organizácie nemusia vyvíjať skutočného robota ani softvér na realizáciu základných funkcií robota. Môžu sa sústrediť na rozvíjanie budúcich nápadov a aplikácií vďaka ľahkému testovaniu vlastných technológií a algoritmov v reálnom prostredí.

Platformu HSR aktuálne využíva už 44 partnerov v 12 krajinách. Toyota Motor Europe takisto podporuje päť výskumných univerzít v Nemecku, Veľkej Británii, Francúzsku a Holandsku. HSR sa už používa ako štandardné platforma na medzinárodných súťažiach v robotike, ako je napr. RoboCup@Home alebo World Robot Summit.

Zdroj: Toyota, Transservice

Foto: Toyota