Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Toyota prekonala celosvetovo hranicu 7 miliónov predaných vozidiel s plne hybridným pohonom

Spoločnosť Toyota Motor Corporation oznámila, že celosvetový úhrnný predaj hybridných modelov tejto automobilky presiahol k 30. septembru celkový objem 7 mil. vozidiel (presne 7,053 mil.)*1. Najnovší medzník pritom Toyota dosiahla za doteraz rekordne krátke obdobie len deviatich mesiacov.

Snaha o zmierňovanie ekologických vplyvov automobilovej prevádzky je pre Toyotu prioritou. Toyota vychádza z názoru, že ekologicky šetrné vozidlá môžu mať významný pozitívny vplyv len v prípade, že nájdu odozvu u širokej verejnosti, a preto vyvíja neutíchajúcu snahu o podporu hybridných modelov na automobilovom trhu.

K tomuto dátumu Toyota vo viac ako 90 krajinách a regiónoch sveta ponúka celkovo 27 rôznych modelov osobných vozidiel s hybridným pohonom a jeden hybridný model s technológiou plug-in. Toyota okrem toho od začiatku tohto roka až do konca roka 2015 plánuje uviesť na trh celkovo 15 nových hybridných modelov – patria sem i modely Voxy Hybrid a Noah Hybrid (len Japonsko) predstavené v januári tohto roka, Lexus NX 300h predstavený tento rok v júli, resp. Lexus RC 300h, ktorý bude uvedený na trh v druhej polovici októbra tohto roka. Toyota bude i naďalej rozširovať svoj hybridný produktový rad a zvyšovať počet krajín a regiónov, v ktorých svoje hybridné vozidlá ponúka.

20141014-keyvisual__mid

Podľa výpočtov automobilky Toyota hybridné vozidlá vyrábané touto spoločnosťou k 30. septembru 2014 prispeli k zníženiu emisií CO2 (ktoré sa všeobecne považujú za príčinu globálneho otepľovania) približne o 49 mil. ton*2. Výpočet vychádza z porovnania s vozidlami porovnateľnej veľkosti a jazdných výkonov poháňanými klasickým zážihovým motorom. Toyota zároveň odhaduje, že jej vozidlá s hybridným pohonom pomohli ušetriť približne 18 mld. litrov benzínu (v porovnaní s vozidlami podobnej veľkosti poháňanými klasickým zážihovým motorom).

V auguste roku 1997 uviedla Toyota svoj prvý hybridný elektromobil Coaster, po ktorom v decembri toho istého roka nasledoval Prius – celosvetovo prvé sériovo vyrábané osobné vozidlo s hybridným pohonom. Odvtedy si hybridné modely automobilky Toyota získali u zákazníkov celého sveta nesmiernu popularitu.

Toyota presadzuje ako základné ekologické technológie 21. storočia práve hybridné technológie, vrátane všetkých komponentov nevyhnutných pre vývoj vozidiel šetrných k životnému prostrediu a podporujúcich rôzne kombinácie typov paliva. Toyota má preto v pláne i naďalej presadzovať zlepšovanie technických parametrov, znižovanie nákladov a rozširovanie svojho produktového radu ekologicky šetrných modelov – vrátane ďalších ekologicky šetrných vozidiel s iným ako hybridným pohonom, aby dokázala ponúkať automobily pozitívne prijímané zo strany zákazníkov.

*1 Vrátene hybridných vozidiel s technológiou plug-in; údaje automobilky Toyota.
*2 Počet registrovaných vozidiel × prejdená vzdialenosť × spotreba paliva (reálna spotreba paliva v jednotlivých krajinách) × prevodný činiteľ emisií CO2.

20141014-tile2__mid

Zdroj: Transservice/Toyota

Foto: Toyota