Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Toyota predstaví na Motor Show v Tokiu tri nové koncepty

Na tohtoročnej tokijskej Motor Show predstaví Toyota svoju víziu mobility budúcnosti. V stánku budú predstavené tri úplne nové koncepty, ktoré sú od seba veľmi odlišné. Zatiaľ čo koncept FCV Plus stelesňuje najmodernejšie technológie, Toyota S-FR stvárňuje zábavu a posledná novinka Toyota KIKAI pripomína to, na čo mnohí už zabúdajú, teda vrodenú krásu techniky a strojov.

Toyota, ktorá neustále prichádza s inováciami, v Tokiu prekvapí. Pokročilú technológiu, ktorú pre svoje vozidlá vyvíja a uplatňuje, budú reprezentovať tri modely: nový Prius (predstavený v Európe vo Frankfurte 2015), kompaktný hybridný crossover Toyota C-HR (koncept taktiež predstavený vo Frankfurte) a svetová novinka – koncept Toyota FCV Plus, ktorý využíva vodíkové palivové články.

Zatiaľ čo tieto tri vozidlá predstavujú vývoj a neustále sa meniacu povahu mobility, ďalšie dve svetové premiéry si dali za cieľ niečo iné. Tým je vystihnúť vzťah medzi vodičom a jeho vozidlom. Koncept Toyota S-FR je zábavné ľahké športové auto a koncept KIKAI stavia na vrodenú krásu áut.

Koncept Toyota S-FR (svetová premiéra)

TOYOTA_S-FR_011_s

Tento úplne nový koncept nadväzuje na zábavné a ľahké športové vozidlá, ktoré Toyota v minulosti predstavila. Úlohou konceptu S-FR je primať novú generáciu, aby sa opäť zamilovala do šoférovania.

Koncept je neuveriteľne ľahký a kompaktný, napriek tomu však ponúka hladký štýl jazdy. No nie je to len ďalšie športové vozidlo s pohonom zadných kolies. Ponúka niečo viac, a to väčší súzvuk vodiča s jeho vozidlom. Toyota S-FR má dlhú prednú kapotu, pod ktorou je umiestnený výkonný motor. Tá spoločne so širokým postojom dodáva vozidlu typický športový vzhľad, zatiaľ čo zaoblenie rámu vyvoláva pocit blízkosti. Moderná povrchová úprava interiéru završuje dizajn, ktorý zdôrazňuje jednoduchosť a výkonnosť vozidla.

Vďaka optimálnemu rozloženiu hmotnosti si koncept S-FR udržal svojho športového ducha. K nemu prispieva aj šesťstupňová manuálna prevodovka, ktorá ponúka plynulé zrýchlenie a citlivejšiu jazdu. Toyota S-FR je zábavný automobil, ktorý si dozaista získa skalných fanúšikov.

Koncept FCV Plus (svetová premiéra)

TOYOTA_FCV_PLUS_001_s

Stlačený vodík je veľkým zdrojom energie, preto Toyota pokračuje vo vývoji a v Tokiu predstaví svoj nový koncept Toyota FCV Plus, ktorý ho využíva. Okrem vlastnej vodíkovej nádrže môže tento automobil vyrábať elektrinu aj z vodíka, ktorý je uložený mimo vozidla. Automobil sa tak môže stať stabilným zdrojom elektrickej energie, ktorý bude možné využiť ako doma, tak aj na cestách. Keď vozidlo neslúži na prepravu, možno ho zapojiť do miestnej infraštruktúry, kam môže dodávať energiu. Vďaka tomu, že palivové články vozidla možno opätovne použiť na výrobu elektriny, presahuje Toyota FCV Plus obvyklú rolu, ktorá je určená automobilom.

Sústavy palivových článkov sú namontované v predných pneumatikách a vodíkové nádrže sú umiestnené za zadným sedadlom. Vďaka tomuto rozloženiu ponúka vozidlo optimálne vyváženie hmotnosti.

Toyota FCV ponúka dostatočný priestor pre všetkých cestujúcich. Je výrazne moderná a elegantná. Kladie dôraz na nové technológie a šetrnosť k životnému prostrediu.

Toyota KIKAI (svetová premiéra)

TOYOTA_KIKAI_001_s

Koncept, ktorý sa veľmi líši od ostatných, no napriek tomu má svoje miesto a účel. Pripomína, že automobily sú predovšetkým dielom ľudskej tvorivosti, obetavosti a znalosti techniky. Z toho dôvodu si zaslúžia obdiv. Toyota týmto konceptom skladá poklonu všetkým tvorcom vozidiel. KIKAI stelesňuje jemné remeselné spracovanie, krásu, jednoduchosť a fascináciu základnými princípmi, z ktorých vychádzajú všetky automobily.

Tento koncept neskrýva ani tie časti vozidla, ktoré obvykle nevidno a sú schované pod karosériou. Vnútorné fungovanie vozidla je v KIKAI súčasťou exteriéru. Vďaka tomu možno vidieť palivové nádrže, výfukové potrubie a ďalšie súčasti.

Malé okienko pri nohách vodiča je ďalším výrazným aspektom štruktúry tohto vozidla. Vodič tak má dostatok informácií o pohyboch pneumatík, zavesení kolies a okrem iného aj o povrchu vozovky. Sedadlo vodiča je zámerne umiestnené do stredu vozidla, aby sa pomyselné spojenie vodiča s automobilom ešte viac prehĺbilo. V kokpite vozidla sú tri sedadlá, ktoré sú umiestnené do trojuholníka. Bočné okná siahajú až k streche. Vďaka tomu majú cestujúci dokonalý výhľad, aby mohli obdivovať ako mesto, tak aj krajinu. Všetky tieto aj mnohé ďalšie detaily pripomínajú vodičovi, čo všetko robí jeho vozidlo. Vodič tak získa úplne nový pocit z jazdy a obdiv k autu.

Vozidlá a koncepty, ktoré bude možné vidieť v stánku Toyoty v rámci Tokio Motor Show (28. 10. – 2. 11. 2015): nový Prius (4. generácia), koncept Toyota C-HR (v roku 2016 pôjde do výroby), ľahký a športový koncept Toyota S-FR (svetová premiéra), vodíková Toyota FCV Plus (svetová premiéra), Toyota KIKAI (svetová premiéra), nový Land Cruiser.

Zdroj: Transservice/Toyota

Foto: Toyota