Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Tisíce ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily

Daimler spolu s partnermi BMW Group, Ford Motor Company a Volkswagen plánujú  založiť (s rovnakými podielmi) spoločný podnik (do ktorého prizývajú aj ďalších účastníkov) na vybudovanie siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pri dôležitých dopravných osiach v Európe.

Vysokovýkonná sieť (od roku 2017 postupne 400 a do roku 2020 už tisícok) verejných staníc systému kombinovaného nabíjania (CCS) bude kompatibilná s väčšinou elektromobilov všetkých značiek. Dosahovaný nabíjací výkon až 350 kW zasa umožní výrazne skrátiť čas nabíjania v porovnaní s existujúcimi systémami. Ďalšie zdokonaľovanie systémov má docieliť, aby nabíjanie fungovalo podobne ako bežné tankovanie. V konečnom dôsledku to zvýši spôsobilosť jazdy elektromobilov na dlhé trate a vytvorí predpoklady pre ich čo najrozsiahlejšie využívanie.

„Prielom e-mobility vyžaduje najmä dve veci: presvedčivé vozidlá a plošnú nabíjaciu infraštruktúru. Našou novou značkou EQ začíname ofenzívu elektrických produktov: do roku 2025 bude naše portfólio obsahovať viac ako desať plne elektrických osobných automobilov. S našimi partnermi vybudujeme najvýkonnejšiu nabíjaciu infraštruktúru v Európe,“ vysvetľuje Dr. Dieter Zetsche, predseda predstavenstva spoločnosti Daimler a vedúci divízie Mercedes-Benz Cars. „Dostupnosť rýchlonabíjacích stojanov umožní prvý raz e-mobilitu na veľké vzdialenosti a prispeje k tomu, aby sa stále viac zákazníkov rozhodlo pre elektromobil“, uzatvára.

Zdroj: Transservice/Daimler

Foto: Daimler