Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Tím Daimleru na skúmanie nehôd zvyšuje bezpečnosť transportérov

Od leta 2015 má spoločnosť Daimler samostatný tím pracovníkov aj na skúmanie nehôd transportérov. Hlavné sídlo tímu, ktorý tiež využíva priestranné zásahové vozidlo Mercedes-Benz Vito Mixto so špeciálnou výbavou na vyšetrovanie nehôd, je v závode Untertürkheim. Premietnutie tímom zistených a vyhodnotených údajov z nehôd do vývoja vozidiel umožňuje ďalej vylepšovať aktívne a pasívne bezpečnostné systémy. Najmä vďaka tomu, že pri analýze reálnych prípadov sa vyskytuje ďaleko viac konštelácií, v porovnaní s parametrami bezpečnostných skúšok predpísaných pre výskum a registráciu vozidiel.

„Výskumy zamerané na transportéry existujú už od 70. rokov 20. storočia. Avšak jednotlivé oblasti boli doposiaľ priraďované iným divíziam. Teraz je to všetko pod jednou strechou,“ vysvetľuje Vera Hertlerová, ktorá sa podieľala na vybudovaní skupiny vyšetrovania nehôd transportérov ako vývojová inžinierka.

Veľká časť aktuálnych bezpečnostných a asistenčných systémov pre transportéry mala svetovú premiéru práve vo vozidlách značky Mercedes-Benz. Nové štandardy vytvorili napríklad: ASISTENT PREVENCIE KOLÍZIÍ, asistent sledovania mŕtveho uhla a asistent diaľkového svetla, preventívnu ochranu cestujúcich PRE-SAFE, asistent sledovania pozornosti ATTENTION ASSIST a systém ADAPTIVE ESP so stabilizáciou prívesu (Trailer Stability Assist).

Analýzy vyšetrovateľov nehôd spoločnosť Daimler sa v budúcnosti rozšíria aj na varianty a konštrukčné vzory vozidiel iných trhov – napríklad s pravostranným riadením alebo na severoamerické modely.

Zdroj: Transservice/Daimler

Foto: Daimler