Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Technológia Nissan ProPILOT inštalovaná v novom vozidle Nissan Serena predstavuje prvé riešenie autonómneho riadenia medzi japonskými automobilkami

Spoločnosť Nissan Motor Co., Ltd. dnes oznámila, že nový model Serena, ktorý sa začne predávať koncom augusta, bude vybavený vlastnou technológiou autonómneho riadenia ProPILOT. Tá poskytne jednoduchšiu a bezpečnejšiu mobilitu na diaľniciach.

ProPILOT  

ProPILOT je revolučná technológia autonómneho riadenia navrhnutá na použitie na diaľniciach pri jazde v jednom pruhu. Spoločnosť Nissan je prvou automobilkou, ktorá predstavuje kombináciu systému natáčania volantu, akcelerácie a brzdenia schopného plne automatickej prevádzky. Systém uľahčí vodičom jazdu po diaľnici a na dlhých trasách.

Zabudovaný systém ProPILOT využíva technológiu pokročilého spracovania obrazu, je schopný vyhodnotiť situáciu na ceste i premávku a dáva vozidlu presné jazdné pokyny zaisťujúce prirodzenú jazdu. Ovládanie technológie ProPILOT je mimoriadne jednoduché – prepínač na volante umožňuje vodičovi systém jednoducho zapnúť a vypnúť. Ľahko pochopiteľné rozhranie systému ProPILOT, ktoré je zabudované medzi ovládacími prvkami riadenia, zahŕňa i prispôsobiteľný displej zobrazujúci prevádzkový stav.

Konfigurácia systému 

Akcelerácia, brzdy i volantu sa ovládajú na základe informácií získaných z kamery s jedným objektívom, ktorá je vybavená vyspelým softvérom na spracovanie obrazu. Kamera systému ProPILOT dokáže trojrozmerne a rýchlo rozpoznať vozidlá idúce vpredu i značenie jazdných pruhov.

Funkcie 

Po zapnutí systém ProPILOT automaticky reguluje odstup od vozidla idúceho vpredu s prihliadnutím na rýchlosť nastavenú vodičom (v rozsahu cca 30 až 100 km/h). Systém tiež udržiava vozidlo uprostred diaľničného jazdného pruhu tým, že sleduje značenie pruhov a podľa neho upravuje riadenie (dokonca i v zákrutách).

Keď vozidlo idúce vpredu zastaví: 

Systém ProPILOT automaticky aktivuje brzdy tak, aby vozidlo úplne zastavilo. Po zastavení zostáva vozidlo na mieste, i keď nie je zošliapnutý brzdový pedál. Keď je možné pokračovať v jazde, systém ProPILOT obnoví svoju funkciu po tom, čo sa vodič opäť dotkne prepínača alebo zľahka zošliapne plynový pedál.

Spoločnosť Nissan uskutočňuje v rôznych regiónoch intenzívne štúdie jazdných podmienok. Systém ProPILOT bude teda dobre prispôsobený podmienkam na všetkých trhoch, na ktoré bude uvedený. Vozidlo Serena vybavené systémom ProPILOT vzniklo v snahe vytvoriť ľahko aplikovateľnú technológiu pre jazdu po japonských diaľniciach.

Dosiahnutie nulového počtu smrteľných dopravných nehôd

Spoločnosť Nissan aktívne pracuje na inteligencii a elektrifikácii vozidiel, aby premenila na skutočnosť svoju víziu nulových emisií a nulového počtu smrteľných nehôd. Systém ProPILOT je súčasťou technológie Nissan Intelligent Driving. V rámci „inteligentnej mobility Nissan“ posilňuje bezpečnosť a dodáva vodičom sebavedomie.

Systém ProPILOT bude zabudovaný i do ďalších vozidiel. V roku 2017 ním bude vybavená európska verzia vozidla Qashqai. Tiež sa plánuje rozšírenie tejto technológie na trhy v USA a v Číne. Na rok 2018 je naplánovaný systém ProPILOT 2.0, technológia autonómneho riadenia vo viacerých pruhoch, ktorá bude na diaľnici umožňovať automatickú zmenu jazdného pruhu. V roku 2020 by mal byť potom uvedený systém ProPILOT 3.0 poskytujúci autonómne riadenie v uliciach mesta, ktorý bude zvládať i situácie na dopravných križovatkách.

Spoločnosť Nissan plánuje posilniť svoje prvenstvo v oblasti technológie autonómneho riadenia tým, že systém inštaluje a aplikuje v kľúčových modeloch na každom trhu. Zvýši tým bezpečnosť premávky a odštartuje novú éru v automobilovej doprave.

 

Zdroj: Transservice/ Nissan

Foto: Nissan