Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Ťažký terénny obytný automobil extra triedy Mercedes Zetros

Prvý terénny obytný automobil na platforme vozidla Mercedes-Benz Zetros poháňa radový šesťvalec 7,2 litra BlueTec (240 kW/326 k) kombinovaný so šesťstupňovou automatickou prevodovkou. Jeho obytnú nadstavbu vyhotovila spoločnosť Hartmann Spezialkarosserien. Interiér spracovala firma Hünerkopf. Obytný automobil extra triedy Zetros bol predstavený na výstave Caravan Salon v Düsseldorfe. Od 25. septembra do 2. októbra 2014 bude súčasťou expozície vozidiel s hviezdou na výstave IAA úžitkových vozidiel v nemeckom Hannoveri.

Ťažký (celková hmotnosť 18 t) dvojnápravový terénny obytný automobil Mercedes-Benz Zetros má trvalý pohon všetkých kolies, vysokú svetlú výšku, tri uzávierky diferenciálov a dvojstupňovú rozdeľovaciu prevodovka. Dosahuje 80-percentnú stúpavosť a prebrodí vodné prekážky do hĺbky 1,19 metra.

Nadstavba Zetrosu dĺžky 5,6 m a šírky 2,4 m je pre ďalšie zväčšenie dĺžky obytného priestoru o 2,5 m elektricky výsuvná. Má zvlášť stabilné a vynikajúco izolujúce steny, strechu a podlahu z jednodielnych, pozinkovaných dosiek s plastom hrúbky do 10 cm. Nadstavbu a kabínu vodiča spája prechod.

Obytná časť má premyslený pôdorys. Jej exkluzivitu zvyšuje podlaha z prírodného kameňa s odľahčenou konštrukciou, päťkrát lakovaný a leštený vysokokvalitný nábytok z pravého dreva (cukrový javor) i presklená sprcha. Komfort zabezpečuje tiež priestranná sedacia súpravu tvaru L a kuchynská linka, na ktorú nadväzuje v strednom trakte kúpeľňa a toaleta, ako aj samostatná sprchovacia kabína. V zadnej časti je priestranná dvojitá posteľ. Veľká pohovka vo výsuvnej časti má pravú priedušnú kožu.

Obytnému Zetrosu nechýba zábavný systém s ozvučením Bose, automatickou satelitnou anténou, dvomi LED obrazovkami a pripojením na internet. Osvetlenie poskytujú svetelné diódy OLED. Dlhodobú nezávislosť od vonkajšej infraštruktúry zabezpečujú posádke vozidla aj dve od seba nezávislé kúrenia, klimatizácia, nádrže s 300 l čerstvej vody a 600 l nafty i lítium-iónové akumulátory so solárnym zariadením a generátorom prúdu.

press_1398_gallery_9608p press_1398_gallery_9610p press_1398_gallery_9611p press_1398_gallery_9612p

Zdroj: Transservice/Mercedes-Benz Slovakia

Foto: Mercedes-Benz Slovakia