Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Svetová premiéra koncepčného SUV MITSUBISHI GT-PHEV Concept

Spoločnosť Mitsubishi Motors Corporation (MMC) oznámila, že v rámci tohtoročného autosalónu v Paríži*1 predstaví vo svetovej premiére SUV budúcej generácie, koncepčný model MITSUBISHI GT-PHEV Concept*2. Koncept poháňa prepracovaný systém plug-in hybrid EV (PHEV) s trojicou elektromotorov, ktorý je výsledkom vlastného vývoja MMC. Hlavný exponát na stánku MMC bude postavený na myšlienke vozidla schopného prekonávať veľmi dlhé vzdialenosti v rôznom teréne. Štúdia MITSUBISHI GT-PHEV Concept spoločne s rôznymi hybridnými vozidlami s technológiou Plug-in (PHEV) a čistými elektromobilmi (EV) má zhmotňovať kľúčový motív expozície MMC: „Driving Beyond – A ideme ďalej: SUV a elektrický pohon opäť o krok vpred“.

Spoločne so štúdiou MITSUBISHI GT-PHEV Concept sa na stánku MMC predstaví aj kompaktné SUV MITSUBISHI eX Concept poháňané systémom elektrického pohonu budúcej generácie, rovnako tak ako vozidlá Outlander a Outlander PHEV modelového roku 2017 pre európsky trh – vo všetkých prípadoch sa jedná o výstavné premiéry.

Outlander ponúka novú stredovú konzolu a kvalitnejšie ozdobné obloženie interiéru, rovnako tak ako systém zmierňovanie následkov čelnej kolízie od MMC, teraz aj s funkciou rozpoznávania chodcov, ďalej systém pre sledovanie mŕtvych uhlov (BSW) a ďalšie vyspelé systémy aktívnej bezpečnosti. Outlander PHEV okrem toho ponúkne aj tzv. režim „EV Priority“, ktorý uprednostňuje jazdu s pohonom iba na elektrinu; vozidlo používa rovnaké vyspelé systémy aktívnej bezpečnosti ako Outlander.

MITSUBISHI GT-PHEV Concept: Základné informácie

Koncepčný model MITSUBISHI GT-PHEV Concept je exkluzívne SUV budúcej generácie, ktoré sa ľahko vysporiada s najrôznejšími povrchmi. Vozidlo prezentujúce najnovší dizajnérsky jazyk spoločne s vyspelými elektronickými systémami a technológiami riadenia pohonu všetkých kolies od MMC umožňuje vodičovi sebaistú jazdu aj za nepriaznivých jazdných podmienok. Prebúdza vodičovu zvedavosť a jeho túžbu po dobrodružstvách s chuťou ísť ešte ďalej, preskúmať niečo, čo doteraz nikdy neskúsil.

Čo do celkového poňatia možno MITSUBISHI GT-PHEV Concept charakterizovať ako „ground tourer“ – teda automobil určený na prekonávanie dlhých vzdialeností v rôznom teréne – zhmotňujúci funkčnú krásu, široké možnosti, plastickú dynamiku a japonské remeselné spracovanie.

Pre prednú časť vozidla s energickým vzhľadom je typická koncepcia „dynamického štítu“ MMC (Dynamic Shield), ktorá má byť vyjadrením jedinečnej ochrany pre cestujúcich aj samotné vozidlo. Pri pohľade z boku potom MITSUBISHI GT-PHEV Concept používa horizontálne krivky, ktoré vyjadrujú exkluzívne stvárnenie SUV a mimoriadnu stabilitu tohto vozidla. Výrazné atletické tvary pôsobia dojmom, ako by bol automobil vyrezaný z jediného kusu ocele. Karoséria sa pýši vycibreným štýlom, z ktorého srší plastická dynamika s akcentom na presné prevedenie detailov.

Na palube koncepčného modelu MITSUBISHI GT-PHEV Concept zaujme horizontálne tvarovaná prístrojová doska, ktorá sa podieľa na priestrannom interiéri a pomáha vodičovi okamžite rozpoznať odlišný prístup typický pre toto vozidlo. Prístrojový štít s vysokým stredovým panelom pripomína kokpit, ktorý sa vinie okolo posádky a sprostredkováva pocit pokoja a bezpečia. Bohatá aplikácia čalúnenia z pravej kože v odtieni Burgundy*3, zladeného s odtieňom laku strechy vozidla, je ďalším detailom vypovedajúcim o vycibrenom a pohodlnom priestore pre posádku.

Z pohľadu technológií je zaujímavý vyspelý systém pohonu PHEV s trojicou elektromotorov od MMC, ktorý okrem mimoriadne priaznivých ekologických parametrov ponúka aj špičkové jazdné schopnosti, vďaka ktorým môže vodič bez ohľadu na úroveň svojich zručností s istotou prekonávať neznáme úseky za akéhokoľvek počasia a stavu vozovky, a vychutnávať si pritom príjemné zážitky za volantom vozidla.

Uvedená sústava pohonu PHEV zahŕňa vysokokapacitný akumulátor budúcej generácie, tri vysoko výkonné a hospodárne elektromotory ako aj spaľovací motor navrhnutý špeciálne pre systém PHEV s ohľadom na čo najúčinnejšiu produkciu elektrickej energie a jazdné schopnosti. Táto kombinácia sa vďaka údernému výkonu v prípade „ground toureru“ ukazuje ako ideálna, nakoľko je zárukou pohodlnej jazdy aj na dlhých cestách s dojazdom 120 kilometrov čisto na elektrinu; v hybridnom režime predstavuje dojazdová vzdialenosť dokonca cez 1 200 km. Hnacie ústrojenstvo s trojicou elektromotorov (jeden vpredu a dva na zadnej náprave) prináša zásadné vylepšenie schopností stáleho pohonu všetkých kolies a integrovaného stabilizačného systému S-AWC (skr. Super-All Wheel Control) od Mitsubishi Motors, čo tomuto konceptu dovoľuje dosahovať úplne novú úroveň jazdnej stability.

MITSUBISHI GT-PHEV Concept zároveň prináša najmodernejšie technológie on-line prepojenia vozidla, čím využíva svoje schopnosti a funkčný potenciál naozaj naplno. Uvedené technológie poskytujú vozidlu informácie o trase, dáta o počasí alebo informácie o stave vozovky, získavané pomocou informačných sietí a palubných senzorov ako aj kamier. Vozidlo je vďaka tomu schopné presne regulovať spotrebu energie (elektriny aj paliva) a riadiť systém pohonu všetkých kolies v súlade s aktuálnou jazdnou situáciou.