Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Svetová premiéra exkluzívneho modelu Nissan GT-R50 na festivale v Goodwoode

Spolupráca spoločností Nissan a Italdesign priniesla výsledok v podobe minisérie na mieru upraveného superšportu Nissan GT-R za približne €900,000. 

JOKOHAMA, Japonsko a TURÍN, Taliansko  – V anglickom Goodwoode neďaleko Chichestra bude mať 12. júla na udalosti Festival of Speed svetovú premiéru model Nissan GT-R50 upravený spoločnosťou Italdesign.

Z historicky prvej spolupráce spoločností Nissan a Italdesign vzišiel prototyp modelu GT-R50 predstavený v Goodwoode, ktorý by mohol byť predlohou pre veľmi malú, ručne vyrábanú sériu. Prototyp vznikol ako pripomienka 50. narodenín modelu GT-R (2019) a spoločnosti Italdesign (2018).

„Pre Italdesign je akcia Festival of Speed v Goodwoode ideálnym prostredím, na ktorom môže predstaviť svoj model Nissan GT-R50. Ide o prepojenie výkonného vozidla a umeleckého diela a oslavujeme ním to, že už 50 rokov inšpirujeme sny svojich zákazníkov,“ uviedol Alfonso Albaisa, senior viceprezident pre globálny dizajn v spoločnosti Nissan. „Rovnako ako prototyp vozidla, aj festival v Goodwoode je oslavou dizajnu a výkonu a tiež oslavou drobnej slabosti i obrovského nadšenia pre minulosť i budúcnosť kreativity v automobilovom priemysle. Ide o dokonalé prostredie, kde je možné predstaviť vozidlo, ktoré rozvíri predstavivosť ľudí a podnieti v nich ešte smelšie sny.“

Ohlas, ktorý model GT-R50 od spoločnosti Italdesign vzbudí v Goodwoode a počas ďalších mesiacov i inde vo svete, bude dôležitý pre rozhodnutie, či sa tento prototyp dočká i produkčnej série. Spoločnosť Italdesign v takom prípade nevyrobí viac než 50 kusov tohto typu. Každé vozidlo potom jednotlivým zákazníkom prispôsobí na mieru. Cena takého modelu sa bude začínať odhadom na 900 000 eurách.

Presnosť, majstrovská zručnosť a neskrotná sila

Základom modelu GT-R50 od spoločnosti Italdesign je najnovší model GT-R NISMO. Prototyp mu citlivo prepožičiava európsky charakter, vďaka čomu vzniká kombinácia neskrotnej sily a talianskej majstrovskej zručnosti a schopnosti upraviť vozidlo na mieru. O pohon sa stará špeciálna pohonná jednotka, ktorá je o 120 k výkonnejšia než sériová verzia. Pod novou karosériou sa skrýva tiež upravený podvozok a hnacie ústrojenstvo.

Vozidlo vyvinula, navrhla a postavila spoločnosť Italdesign. Výrazný a čistý vonkajší i vnútorný dizajn vozidla je dielom tímov Nissan Design Europe a Nissan Design America. Medzi hlavné dizajnové prvky patrí zvýraznená vypuklina kapoty, pretiahnuté LED svetlomety, znížená strecha a výrazné výstupy chladiaceho vzduchu za prednými kolesami – tie pripomínajú samurajský meč. A pomyselnú čerešničku na torte predstavuje veľký a nastaviteľný zadný spojler na dvoch podperách. Sivý lak karosérie v odtieni Liquid Kinetic dopĺňajú charakteristické jubilejné zlaté detaily v odtieni Energetic Sigma.

Moderne ladený interiér Nissanu GT-R50 od spoločnosti Italdesign odráža rovnako noblesu, ako i vysoký výkon. Na stredovej konzole, prístrojovej doske a dekoroch dverí sa striedajú dva rôzne povrchy z uhlíkových vlákien. Sedadlá sú potiahnuté kombináciou čierneho materiálu Alcantara® a jemnej čiernej talianskej kože. Celý kokpit je potom dekorovaný zlatými detailmi.

Pod kapotou nového Nissanu GT-R50 od spoločnosti Italdesign drieme mohutný výkon. Divízia NISMO na základe skúseností s pretekárskymi vozidlami Nissan GT3 zdokonalila ručne montovaný 3,8-litrový motor V6 VR38DETT tak, aby dosahoval výkon 720 koní a krútiaci moment 780 Nm. Zvýšenú porciu výkonu potom pomáha zvládať prepracované odpruženie Bilstein a zdokonalená brzdová sústava Brembo.

„V spoločnosti Italdesign sa realizácii snov našich zákazníkov venujeme už dlho. Vďaka partnerstvu so spoločnosťou Nissan sa nám podarilo priviesť na svet dokonalý model GT-R z ríše fantázie,“ zhodnotil Joerg Astalosch, výkonný riaditeľ spoločnosti Italdesign-Giugiaro S.p.A. „Máme spoločný cieľ, ktorým je zmeniť vďaka tomuto monštru život päťdesiatim veľmi dôkladne vybraným nadšencom. Ich čakanie je už skoro na konci.“

 

 

Zdroj: Transservice/Nissan

Foto: Nissan