Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Štrajk francúzskych železničiarov narušil dopravu v krajine

Polovica vlakov vo Francúzsku nevyšla dnes v dôsledku pokračujúceho štrajku železničiarov, ktorý sa začal v stredu a vyústil v najhoršie narušenie železničnej dopravy v krajine za niekoľko rokov.

Najvýraznejšie postihol oblasť veľkého Paríža, kde podľa SNCF premávala iba tretina vlakov.

Hrozí, že odborové zväzy predĺžia štrajk o tretí deň, pretože sa na vynútenom stretnutí s predstaviteľmi vlády prezidenta Francoisa Hollanda nedohodli. Odbory požadujú, aby vláda zrušila plánovanú reformu železnice, ktorá má opätovne spojiť železničnú spoločnosť SNCF a prevádzkovateľa tratí RFF do jednej firmy, kde by pôsobili ako dva samostatné celky.

Odbory chcú, aby opätovne splynuli do jedného celku, akým boli do rozdelenia v roku 1997, a aby ich vláda oddlžila.

„Nedosiahli sme nijaký pokrok,“ vyhlásila vo vysielaní televízie BFM po rokovaniach s námestníkom ministra dopravy Frédericom Cuvillierom Nathalie Bonnettová, predstaviteľka odborov SUD Rail.

Zamestnanci železničnej spoločnosti SNCF sa obávajú o pracovné miesta a argumentujú, že zanedbaná starostlivosť o trate bola jednou z príčin vlaňajšieho vykoľajenia vlaku južne od Paríža, pri ktorom zahynulo sedem ľudí.

Splynutie oboch spoločností by podľa nich zabránilo aj takým prechmatom, k akému sa v máji priznala SNCF: objednala 2000 nových vlakových súprav, ktoré sú príliš široké pre staré železničné stanice v regiónoch. Teraz bude musieť investovať do rekonštrukcie staníc.

Parlament bude rokovať o návrhu železničnej reformy na budúci týždeň. Odbory dnes rozhodnú, či budú v štrajku ďalej pokračovať.

Zdroj: netky.sk

Foto: ilustračné, wikimedia