Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy
tankuje

Spoločnosti BMW Group, Daimler AG, Ford Motor Company a Volkswagen Group so značkami Audi a Porsche plánujú spoločný podnik

Spoločnosti BMW Group, Daimler AG, Ford Motor Company a Volkswagen Group so značkami Audi a Porsche plánujú spoločný podnik na vybudovanie ultra rýchlych a vysoko výkonných nabíjačiek rozmiestnených pozdĺž hlavných európskych diaľnic.

Spoločný podnik rozmiestni vysoko výkonné nabíjačky na jednosmerný prúd pre elektromobily poháňané batériami (BEV), aby mohli absolvovať dlhé trasy po Európe.

Nabíjací výkon do 350 kW výrazne skráti nabíjací čas oproti aktuálnym systémom. Plánom je vystavať po celej Európe približne 400 ultra rýchlych nabíjacích staníc.

Sieť bude využívať štandard Combined Charging System (CCS – kombinovaný nabíjací systém). Ten využíva konektor, ktorý je plne kompatibilný s väčšinou súčasných a budúcich vozidiel BEV.

Jedinečná spolupráca automobilových výrobcov vytvorí univerzálnu nabíjaciu infraštruktúru.

Spoločnosti BMW Group, Daimler AG, Ford Motor Company a Volkswagen Group so značkami Audi a Porsche podpísali Memorandum o porozumení a v Európe vytvoria sieť vysoko výkonných nabíjacích staníc. Zámerom je vybudovať značný počet nabíjacích staníc, aby mohli vodiči elektrických vozidiel s pohonom na batérie (BEV – battery electric vehicles) pohodlne cestovať na dlhšie vzdialenosti. Malo by ísť o významný krok pri uľahčovaní masového rozširovania elektrických vozidiel.

Projekt siete ultra rýchlych nabíjačiek s výkonom až do 350 kW umožní nabíjať vozidlá oveľa rýchlejšie než akékoľvek v súčasnosti používané nabíjačky. Výstavba by sa mala začať v roku 2017. V prvej fáze vznikne po celej Európe približne 400 nabíjačiek. Do roku 2020 by mali užívatelia získať prístup k tisícke vysoko výkonných nabíjačiek. Majitelia elektrických vozidiel by tak mohli pokojne cestovať po celej Európe, čo je v súčasnosti veľmi náročné. Nabíjačky sa budú nachádzať popri diaľniciach a hlavných dopravných tepnách. Nabíjanie na nich by malo trvať približne rovnako dlho ako tankovanie bežného paliva na čerpacích staniciach.

Sieť bude využívať technologický štandard Combined Charging System (CCS – kombinovaný nabíjací systém). Plánovaná nabíjacia infraštruktúra rozšíri existujúci technický štandard pre nabíjanie elektromobilov jednosmerným aj striedavým prúdom o rýchle nabíjanie jednosmerným prúdom s výkonom až do 350 kW. Elektromobily, ktoré sú schopné nabíjať batérie takýmto výkonom, sa, bez ohľadu na značku, nabijú za zlomok času, ktorý potrebujú v súčasnosti. Sieť nabíjacích staníc je naplánovaná tak, aby ju mohli využívať všetky vozidlá vybavené štandardom CCS a napomohla tak k zvýšeniu počtu elektrických vozidiel poháňaných batériami v Európe.

Zdroj: Transservice/BMW Group

Foto: BMW Group