Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Spoločnosť Nissan stvorila najväčšiu sochu sveta vyrobenú pomocou 3D pera

  • Spoločnosť Nissan stvárnila luxusný crossover Qashqai Black Edition iba pomocou inovatívnej technológie 3D pera 3Doodler
  • Ide o historicky najväčšie dielo vytvorené 3D perom, na ktoré sa použilo 13,8 km plastových vlákien a 800 hodín práce
  • Verzia Black Edition dodáva vozidlu Qashqai, najpredávanejšiemu crossoveru v Európe, ešte väčšiu štýlovosť a sofistikovanosť
  • Tím šikovných konštruktérov pracoval s 3D perami od spoločnosti 3Doodler

Spoločnosť Nissan stvorila najväčšiu sochu sveta vyrobenú pomocou inovatívnej technológie 3D pera spoločnosti 3Doodler. Dielo dostalo podobu repliky nového vozidla Qashqai Black Edition v životnej veľkosti, a to na počesť uvedenia tohto modelu na trh.

Toto úžasné dielo vzišlo z dôkladnej ručnej práce talentovaného tímu umelcov pracujúcich s 3D perami, ktoré im poskytol ich popredný výrobca, spoločnosť 3Doodler. Umelci venovali veľkú pozornosť detailom s cieľom zaistiť, aby ich dielo vyjadrovalo luxusný dizajn a vycibrenú sofistikovanosť nového crossoveru, ktorý je práve teraz v predaji.

Nissan Qashqai je najpopulárnejším crossoverom v Európe. Zatiaľ čo Nissan vo svojom závode v britskom Sunderlande vyrobí každú hodinu 58 vozidiel, na túto zákazkovú verziu bolo potrebných 800 hodín práce počas troch týždňov. Výsledná socha je 4,4 metra dlhá a 1,6 metra vysoká – rovnako ako Nissan Qashqai Black Edition.

Podľa odhadov bude mať trh 3D tlače do roku 2020 hodnotu vyše 17 miliárd dolárov*. V posledných rokoch sa táto technológia stále viac používa ako pomôcka pri tvorbe návrhov vo výrobných odvetviach vrátane automobilového priemyslu.

Pomocou 3D pera Create spoločnosti 3Doodler, dostupného na bežnom trhu, môže ktokoľvek kresliť do priestoru a vytvárať jedinečné trojrozmerné tvary a vzory. Funguje na princípe zahriatia tuhého plastu na teplotu 230 °C, ktorý je vytláčaný dýzou so šírkou 0,7 mm a ktorý po ochladnutí tuhne. Tím výtvarníkov pod vedením umelkyne Grace Du Prez priviedol vozidlo Qashqai Black Edition na svet za použitia neuveriteľných 13,8 kilometra plastových vlákien.

Grace Du Prez k tomu hovorí: „Pomocou 3D pera firmy 3Doodler kreslím už niekoľko rokov, ale toto bola moja dosiaľ zďaleka najambicióznejšia zákazka. Je to dôkaz, aký kus cesty už technológia 3D tlače prešla, a že ju môže využívať ktokoľvek.“

Koji Nagano, viceprezident divízie Nissan Design Europe, uviedol: „V spoločnosti Nissan vždy podporujeme iniciatívy, ktoré vedia vyjadriť dizajn novými a inovatívnymi technológiami. Vytvorením ohromujúcej sochy nášho luxusného vozidla Qashqai Black Edition umelecký tím nesporne posunul hranice technológie 3D pera.“

V záujme zaistenia exkluzivity je výroba skutočného vozidla Qashqai Black Edition v Európe obmedzená iba na 3 360 kusov. Novinka vychádza z klasického modelu so špičkovou výbavou Tekna a bola doplnená o celý rad moderných štýlových prvkov. Patria k nim elegantné 19-palcové čierne kolesá „Ibiscus“ z ľahkých zliatin, čierne prahové lišty dverí s názvom modelu Black Edition a strieborné spodné kryty predného a zadného nárazníka. Vozidlo je k dispozícii aj s panoramatickým strešným oknom radu Qashqai, vďaka ktorému pôsobí zvonka i vnútri ešte štýlovejším a sofistikovanejším dojmom.

Vďaka pôsobivému spojeniu kvality, štýlu a inovatívnych technológií zostáva mnohými cenami ocenený model Qashqai najpredávanejším crossoverom v Európe.

 

 

Zdroj: Transservice/Nissan

Foto: Nissan