Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Spoločnosť Nissan priváža na ženevský autosalón 2017 svoju víziu budúcej podoby motorizmu

  • Hviezdou šou je nový model Qashqai so zdokonaleným dizajnom exteriéru, s luxusnejším interiérom, vylepšenou dynamikou a novými technológiami
  • Vylepšený crossover bude v priebehu hospodárskeho roku 2017 k dispozícii s technológiou ProPILOT na autonómnu jazdu, a prinesie tak zákazníkom ešte lepšie jazdné vlastnosti a väčšiu slobodu
  • Nový model je súčasťou plánu Inteligentnej mobility Nissan a ukazuje, ako sa vzrušujúce inovácie prejavia v technológiách na jazdu, i čo sa týka hnacieho ústrojenstva a integrácie energie

Spoločnosť Nissan v žiari reflektorov ženevského autosalónu 2017 predstaví ďalšie zásadné kroky na svojej ceste za inteligentnejšou budúcnosťou motorizmu.

Najväčšou hviezdou je nový Nissan Qashqai so širokým radom luxusných vylepšení, s novým moderným dizajnom a vylepšeným dynamickým výkonom. K 10. výročiu na pozícii špičky medzi crossovermi dostalo vozidlo ďalšie technológie Inteligentnej mobility Nissan.

Dnes Nissan potvrdzuje, že v priebehu hospodárskeho roku 2017 pribudne na novom modeli ďalšia z týchto technológií – inovatívny systém ProPILOT na autonómnu jazdu.

Inteligentná mobilita Nissan je plán, pomocou ktorého chce automobilka dosiahnuť motoristickú budúcnosť s nulovými emisiami a nulovým počtom smrteľných dopravných nehôd. Tento plán bol prvýkrát predstavený práve pred rokom na ženevskom autosalóne 2016. Odvtedy automobilka významne pokročila vo všetkých troch pilieroch plánu. Piliere sú: Intelligent Driving – technológia pre pokrok v riadení vozidiel, Intelligent Power – technológia pre pokrok v oblasti pohonu vozidiel a Intelligent Integration – širšia investičná stratégia zaoberajúca sa úlohou, ktorú majú vozidlá v spoločnosti.

Do doterajšieho pokroku v technológii Intelligent Driving patrí i verejná ukážka technológie „Seamless Autonomous Mobility“ (Dokonalá autonómna mobilita), skrátene „SAM“. Ide o ďalší vývoj technológie s pôvodom v agentúre NASA. Technológia bude autonómnym vozidlám pomáhať vyhnúť sa neočakávanej prekážke.

V Dánsku a v Spojenom kráľovstve prebiehajú teraz skúšky technológie vozidlo – sieť (V2G), ktorá je súčasťou piliera Intelligent Integration. Prvé vozidlá už našli svojich kupcov a umožňujú im predávať energiu späť do energetickej siete.

Výrazne vpred sa i naďalej posúva technológia ukladania energie do opätovne použitých akumulátorov. Na tento účel automobilka využíva akumulátory z ojazdených vozidiel Nissan LEAF. Prvé jednotky xStorage už fungujú v domovoch i kanceláriách a napájajú tiež športovisko Amsterdam Arena – domáci štadión klubu Ajax Football Club.

Ukážkou inovácií a vzrušenia je prototyp Nissan BladeGlider – vysokovýkonný elektromobil Nissan a tiež zásadný prvok stratégie Intelligent Power. Vo februári spoločnosť Nissan zverejnila, ako toto vozidlo s Margot Robbie – novou ambasádorkou spoločnosti Nissan pre elektromobily – za volantom vdýchlo život uliciam Monaka.

Spoločnosť Nissan tiež oznámila, že technológiou ProPILOT na autonómnu jazdu vybaví i vozidlo Nissan LEAF, a to v jeho úplne novej druhej generácii, ktorá príde na trh už čoskoro.

Technológia ProPILOT ovláda riadenie, akceleráciu a brzdenie pri jazde v jednom diaľničnom pruhu. Zákazníkom tak prináša ešte lepšie jazdné vlastnosti, dokonalejšie ovládanie a väčšiu slobodu. Technológiu už v premávke využívajú zákazníci, ktorí si v Japonsku kúpili vozidlo Nissan Serena.

A práve minulý týždeň spoločnosť Nissan vo veľkom mediálnom počine predviedla prvýkrát v Európe v uliciach Londýna pokročilejšiu verziu technológie ProPILOT.

Predseda predstavenstva spoločnosti Nissan Europe Paul Willcox k tomu povedal: „Za ten rok, ktorý uplynul odvtedy, keď sme prvýkrát predstavili plán Inteligentnej mobility Nissan pre nulové emisie a nulový počet smrteľných dopravných nehôd, sme dosiahli naozaj veľa. Modely, ako je Nissan Qashqai, ktorý bol dnes na ženevskom autosalóne odhalený, sú len začiatkom našej vzrušujúcej cesty za inteligentnejšou budúcnosťou motorizmu.“ 

 

Zdroj: Transservice/Nissan

Foto: Nissan