Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy
Nissan introduces new electric-motor drivetrain: e-POWER

Spoločnosť Nissan predstavuje nové hnacie ústrojenstvo s elektromotorom: e-POWER

Spoločnosť Nissan Motor Co., Ltd. dnes zákazníkom predstavila svoje nové hnacie ústrojenstvo s označením e-POWER. Technológia e-POWER je týmto prvýkrát sprístupnená zákazníkom. Ide o významný míľnik stratégie elektrifikácie v rámci vízie Inteligentnej mobility spoločnosti Nissan.

e-POWER stavia na technológiách pre elektromobily privedených do dokonalosti vo vozidle Nissan LEAF, najpredávanejšom čistom elektromobile v histórii, ktorého sa predalo viac než 250 000 kusov. Na rozdiel od vozidla LEAF má hnacie ústrojenstvo e-POWER navyše malý zážihový motor slúžiaci na dobíjanie vysokovýkonnej batérie, keď je to potrebné. To eliminuje potrebu externej dobíjacej stanice a zachováva vysoký výkon.

Technológia e-POWER

Systém e-POWER disponuje plne elektrickým pohonom, čo znamená, že kolesá poháňa výhradne elektromotor. Energia z vysokovýkonnej batérie sa privádza do kompaktného hnacieho ústrojenstva e-POWER, ktoré tvorí zážihový motor, generátor elektrickej energie, menič prúdu a elektromotor. Pri tradičných hybridných systémoch je slabší elektromotor skombinovaný so zážihovým motorom, ktorý poháňa kolesá, keď je batéria slabá (alebo pri jazde vysokou rýchlosťou). Avšak pri systéme e-POWER zážihový motor nepoháňa kolesá, jeho úlohou je len dobíjať batériu. A na rozdiel od stopercentného elektromobilu je zdrojom energie motor a nielen batéria.

Toto usporiadanie si všeobecne vyžaduje väčší elektromotor a batériu, pretože jediným priamym zdrojom pohonu kolies je elektromotor. Preto je pre automobilový priemysel problematické inštalovať takýto systém do kompaktných vozidiel. Spoločnosti Nissan sa však podarilo nájsť cestu, ako minimalizovať rozmery, znížiť hmotnosť, vyvinúť spôsoby riadenia elektromotora s lepšou reakciou a optimalizovať hospodárenie s energiou. Výsledkom je, že systém e-POWER využíva menšiu batériu než vozidlo LEAF, ale poskytuje rovnaký zážitok z jazdy ako stopercentný elektromobil.

Prínosy systému e-POWER

e-POWER poskytuje takmer okamžite robustný krútiaci moment, čo zvyšuje dynamickosť jazdy a prináša plynulú akceleráciu. Systém tiež funguje veľmi potichu, podobne ako stopercentný elektromobil. Pretože systém e-POWER zapája spaľovací motor oveľa menej často, jeho spotreba paliva je porovnateľná s poprednými tradičnými hybridmi, predovšetkým pri jazde po meste. Systém e-POWER vám umožňuje využívať všetky prínosy elektromobilu, ale bez obáv o dobíjanie batérie.

História vývoja

Spoločnosť Nissan sa aktívne usiluje o automobilový svet s nulovými emisiami a s nulovým počtom smrteľných nehôd prostredníctvom svojho programu elektromobilov a technológie autonómnej jazdy. Aby sa táto predstava stala skutočnosťou, spoločnosť Nissan vypracovala víziu Inteligentnej mobility, ktorá určuje smer dôležitých rozhodnutí spoločnosti o tom, ako majú byť automobily poháňané, ovládané a ako sa budú začleňovať do života spoločnosti. To všetko bez toho, aby bola akokoľvek zanedbaná snaha sprostredkovať vodičom väčšie potešenie z jazdy. Systém e-POWER je ďalším krokom k realizácii našej vízie nulových emisií prostredníctvom nového a účinnejšieho elektrického hnacieho ústrojenstva.

V roku 2006 sa spoločnosti Nissan podaril prelom v oblasti jej technológií pre hospodárenie s energiou. Konštruktéri Nissanu dokázali znížiť kapacitu batérie na úroveň konkurenčných hybridných vozidiel, ale pri zachovaní žiaducich vlastností elektromobilu, ako je tichý chod a efektívne využívanie energie. Navyše sa uplatnenie technológií Nissanu, ako je integrácia spaľovacieho motora na generovanie elektrickej energie, pohonu elektromotorom pre kompaktné vozidlá a zosilnenie tuhosti hnacieho ústrojenstva a zníženie úrovne hluku, vibrácií a ruchov, stalo základom systému e-POWER a jeho implementácie do segmentu kompaktných vozidiel.

Spoločnosť Nissan sa usiluje o vývoj elektricky napájaných hnacích ústrojenstiev, ktoré využívajú rôzne druhy paliva odrážajúce rôzne potreby jednotlivých svetových trhov. Systém e-POWER je len jedným z príkladov tohto úsilia a posilní ponuku elektricky poháňaných hnacích ústrojenstiev spoločnosti Nissan. Spoločnosť Nissan tiež pracuje na výskume a vývoji vozidla s palivovým článkom s pevnými oxidmi (Solid Oxide Fuel Cell, SOFC) a naďalej bude predstavovať inovatívne nové produkty v rôznych oblastiach a propagovať celosvetové využívanie elektromobilov.

Zdroj: Transservice/Nissan

Foto: Nissan