Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Spoločnosť Nissan predstavila prvý prototyp vozidla poháňaného palivovým článkom s pevnými oxidmi na svete

Spoločnosť Nissan Motor Co., Ltd. dnes v Brazílii predstavila prototyp vozidla poháňaného palivovým článkom s pevnými oxidmi (Solid Oxide Fuel-Cell, SOFC), ktorý vyrába elektrinu z bioetanolu.

Prielomový model, 100% elektrický ľahký úžitkový automobil, využíva reakciu kyslíka s rôznymi palivami, vrátane etanolu a zemného plynu, pre vysoko efektívnu výrobu elektrickej energie.

Prezident a CEO spoločnosti Nissan Carlos Ghosn uviedol: „Elektrický palivový článok na biopalivo ponúka dopravu, ktorá nezaťažuje životné prostredie. Predstavuje tiež podporu už existujúcej infraštruktúry a umožňuje lokálnu výrobu energie. V budúcnosti sa elektrický palivový článok na biopalivo stane používateľsky ešte prívetivejším. So zmesou etanolu a vody sa manipuluje lepšie a bezpečnejšie než s väčšinou ostatných palív. Pretože si nevyžaduje budovanie novej infraštruktúry, predstavuje obrovský potenciál pre podporu rastu trhu.“

TECHNICKÉ ÚDAJE

Základné vozidlo

eNV200

Kapacita batérie

24 kWh

Zdroj energie

elektrina, etanol

Objem nádrže

30 l

Výkon SOFC

5 kW

Dojazd

vyše 600 km

* Ide o prototyp, technické parametre môžu byť zmenené.

 

Prototyp elektromobilu poháňaného palivovými článkami je súčasťou trvalej snahy Nissanu o vývoj vozidiel s nulovými emisiami a nových automobilových technológií, vrátane systému autonómneho riadenia a konektivity. Nissan teraz ponúka najpredávanejšie vozidlo s nulovými emisiami na svete, LEAF, a je priekopníkom systému Inteligentnej mobility, ktoré budú implementované v rade vozidiel v priebehu nadchádzajúcich rokov.

Prototyp jazdí na 100% etanol, ktorým sa nabíjajú batérie s kapacitou 24 kWh umožňujúce dojazd viac ako 600 km. Nissan bude s týmto prototypom realizovať ďalšie prevádzkové testy na verejných komunikáciách Brazílie.

Výskum a vývoj elektrického palivového článku na biopalivo oznámila spoločnosť Nissan v Jokohame už v júni. Hnacie ústrojenstvo je čisté a vysokoúčinné, zaistenie jeho dodávok je bezproblémové a jazdí na 100 % etanol alebo zmes etanolu a vody. Jeho emisie majú neutrálnu bilanciu CO2 a sú rovnako čisté ako atmosféra okolo nás, lebo sa stávajú súčasťou prirodzeného kolobehu CO2. Elektrický palivový článok na biopalivo tiež ponúka svižnú akceleráciu a tichú jazdu elektromobilu, rovnako ako nízke prevádzkové náklady, pričom sa pýši rovnakou dojazdovou vzdialenosťou ako vozidlá so spaľovacími motormi.

Bioetanol sa vyrába predovšetkým z cukrovej trstiny a kukurice. Tieto palivá sú bežne k dispozícii v krajinách Severnej i Južnej Ameriky, kde existuje široko zavedená infraštruktúra.  Vďaka ľahkej dostupnosti etanolu a nízkej horľavosti zmesi etanolu a vody nie je systém závislý alebo limitovaný od súčasnej infraštruktúry dobíjacích staníc, čo veľmi uľahčuje jeho zavádzanie na trh. V budúcnosti sa budú môcť ľudia zastaviť v obchode a kúpiť si palivo priamo pri pulte.

V snahe o automobilový svet s nulovými emisiami a s nulovým počtom smrteľných nehôd spoločnosť Nissan i naďalej podporuje rozvoj inteligencie vozidiel a ich elektrifikáciu. Claim  značky Nissan znie „Innovation that Excites“ a prichádza ruka v ruke s víziou Inteligentnej mobility. Tá sa sústreďuje na spôsob, ako sú vozidlá napájané, poháňané a ako sa vďaka príjemnejšiemu zážitku z jazdy stávajú súčasťou spoločnosti.

Elektrický palivový článok na biopalivo umožní realizovať koncept s názvom „Nissan Intelligent Power“, ktorý okrem vyššej účinnosti a rozsiahlejšej elektrifikácie vozidiel nasleduje i cestu pôžitku z jazdy. Do tohto konceptu patria aj elektromobily s akumulátormi, modely „Nissan LEAF“, „Nissan e-NV200“ a systém „e-Power“, ktorého pohon sa skladá z exkluzívneho vysokokapacitného motora a z generátora elektrickej energie.

Spoločnosť Nissan bude svojim zákazníkom i naďalej ponúkať hodnotu, ktorá tkvie tak v používaní systémov umožňujúcich získavať elektrickú energiu z rozmanitých druhov paliva, ako aj v riešení otázok spojených s infraštruktúrou dodávok energie v každej oblasti sveta.

 

 

Zdroj: Transservice/Nissan

Foto: Nissan