Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Spoločnosť ČSA prepravila minulý rok o vyše pätinu cestujúcich menej

České aerolínie (ČSA) prepravili v roku 2014 najmenej cestujúcich od roku 2001. Za celý minulý rok im v dôsledku redukovania flotily a výrazného oslabenia na ruskom trhu klesol počet pasažierov o viac než pätinu. Pokles kontrastuje s vývojom druhého českého dopravcu – súkromný Travel Service totiž naopak minulý rok zaznamenal rast. Informoval o tom server iDNES.cz

Na pravidelných linkách cestovalo minulý rok 2,27 milióna cestujúcich, čo je v medziročnom porovnaní pokles o viac než 21 %. Celkovo však firma hlási mierny rast, nakoľko do štatistík započítala aj 722.000 cestujúcich, ktorí leteli na palube lietadiel ČSA v prenájme pre iných dopravcov, najmä Travel Service. Pri takejto metodike firma prepravila 2,99 milióna cestujúcich, to znamená o 5 % viac než v roku 2013.

„Pokles počtu prepravených cestujúcich v pravidelnej preprave v roku 2014 spôsobil prepad dopytu na ruskom trhu aj v okolitých krajinách, teda na Ukrajine, v Kazachstane a ďalších,“ vysvetlil hovorca firmy Daniel Šabík. Podľa neho počet prepravených cestujúcich z Ruska do Česka klesol medziročne o štvrtinu, v prípade Ukrajiny až o 60 %. „Prepad ruského a ďalších východných trhov následne negatívne ovplyvnil prepravné výsledky transferových cestujúcich na linkách ČSA do západnej a južnej Európy,“ dodal Šabík.

Aerolínie sa pre oslabenie dopytu na východe presúvajú so svojimi linkami na západ. Najnovšie začnú ponúkať aj viac letov v rámci Európskej únie, ktoré nezačínajú ani nekončia v Česku. Ide napríklad o spojenie Stuttgartu s Talianskom či Francúzskom.

Súkromný Travel Service zaznamenal minulý rok rast počtu cestujúcich o 6 % na 5,455 milióna. V tomto čísle sú však zahrnutí aj pasažieri v lietadlách, ktoré Travel Service iba prevádzkoval pre iných prepravcov. Na samotných linkách a charteroch prepravil 4,45 milióna pasažierov.

Zdroj: Netky.sk

Foto: Wikimedia