Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Špeciáll GT86 CS R3 pre rely je tesne pred dokončením

Spoločnosť TOYOTA Motorsport GmbH (TMG) s potešením oznámila ďalšie pokroky vo vývoji špeciálu pre automobilové súťaže rely GT86 CS-R3 s pohonom zadných kolies, ktorého prvý prototyp už vstupuje do fázy konečnej montáže pred prvými testami.

Konštruktéri TMG usilovne pracujú na vývoji konceptu CS-R3 už od októbra minulého roka, kedy začali s návrhom na nepopísanom liste papiera.

Pre základné vozidlo bola potvrdená homologácia pre skupinu A. Potom, ako bude overená konečná špecifikácia na skúšobnej dráhe, začne sa homologácia podľa pravidiel FIA pre skupinu R3.

Konštruktéri z oddelenia TMG pre návrh a vývoj motorov skúmali pôvodný dvojlitrový agregát typu boxer a v súčasnosti dokončujú projekt jeho vylepšenia s cieľom zvýšiť doterajšie maximum výkonu na úrovni 200 k.

TMG v spolupráci so subdodávateľom tiež pre GT86 CS-R3 pripravila šesťstupňovú prevodovku so sekvenčným radením. Upravená prevodovka bude v najbližších dňoch zabudovaná do testovacieho prototypu spoločne so samosvorným diferenciálom a upravenými brzdami.

Konštruktéri ďalej v súlade s pravidlami homologácie FIA špeciálne vypočítali, navrhli a úspešne zabudovali novú bezpečnostnú klietku, vďaka ktorej došlo aj k optimalizácii hmotnosti.

TMG si ďalej zaistila na zákazku vyrábané káblové zväzky a elektronické riadiace jednotky motora určené pre automobilové súťaže. Popredný dodávateľ v odvetví zas bude dodávať sústavy zavesenia kolies pre asfaltové a štrkové povrchy vrátane špeciálne konštruovaných ramien zavesenia.

Zanedlho bude dokončená finálna montáž vozidla a ešte tento mesiac prebehnú prvé testy. Podľa plánov sa vozidlo predstaví verejnosti v druhej polovici augusta.

Zákazníci si budú môcť GT86 CS-R3 objednávať v priebehu prvého kvartálu 2015 v podobe kitu, pričom TMG medzitým vyhodnocuje možnosti dodávok kompletných vozidiel. Presné ceny zatiaľ neboli potvrdené, avšak TMG očakáva, že v porovnaní s inými modelmi skupiny R3 dokáže predložiť zákazníkom konkurencieschopnú ponuku.

Nico Ehlert, riaditeľ pre Engineer Customer Motorsport TMG, komentuje vývoj vozidla: „Veľmi nás teší, že GT86 CS-R3 už vstupuje do finálnej fázy, a hreje nás pomyslenie na to, že už v priebehu niekoľkých dní vyjde na skúšobnú dráhu. Tvrdo sme pracovali na tom, aby sme do tejto etapy dospeli. Veľa úsilia sme venovali prípravám a plánovaniu, aby sme zákazníkom dokázali už od počiatku ponúknuť spoľahlivé a zábavné vozidlo. Naši konštruktéri sa pri vývoji zamerali najmä na nízku hmotnosť, bezpečnosť, pohodlie a radosť za volantom. Doteraz všetko beží podľa plánu a plníme stanovené ciele. Tešíme sa, že budeme v podobnom tempe postupovať aj vo fáze testovania na dráhe.“

Zdroj: Transservice, Toyota

Foto: Toyota