Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Šefčovič vybojoval v Európskej komisii rezort pre dopravu a vesmír

Slovenský zástupca v Európskej komisii Maroš Šefčovič získal v budúcej exekutíve EÚ ekonomicky zaujímavý rezort. Ako sa dnes podarilo zistiť TASR, Šefčovič bude v najbližších piatich rokoch zodpovedať v únii za rezort dopravy, kde vďaka novej organizačnej štruktúre bude mať na starosti aj vesmírnu agendu, ktorá doteraz patrila pod komisára pre podnikanie.

Novozvolený predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker by to mal oficiálne potvrdiť na tlačovej konferencii o rozdelení portfólií v komisii, ktorá sa bude konať dnes na poludnie. Ako v pondelok naznačil šéf Junckerovho kabinetu Martin Selmayr, v zložení novej komisie budú aj „prekvapenia“. Za jedno z nich možno považovať aj tento rezort pre Slovensko, pretože v bruselských kuloároch sa v posledných dňoch šepkalo skôr o rezorte pre rozvoj, prípadne susedskú politiku než o doprave.

Doprava a vesmír boli skôr spájané s Českou republikou a jej novou eurokomisárkou Věrou Jourovou. Rezort dopravy je považovaný za silný post v exekutíve EÚ. V rozpočte na roky 2014-2020 je naň vyčlenených 40 miliárd eur. Rozvoj a modernizácia dopravnej infraštruktúry patrí medzi hlavné priority únie a zahŕňa mnoho nadnárodných projektov vrátane horizontálneho programu Connecting Europe Facility (nástroj na prepojenie v Európe).

Vďaka novej organizačnej štruktúre, ktorú zaviedol Juncker, by pod rezort dopravy mala patriť aj časť politiky EÚ zameraná na vesmírnu agendu. Sem patria vesmírne programy Galileo a Copernicus. Zatiaľ ešte nie sú známe detaily o tom, ktorá časť prejde z rezortu pre podnikanie na rezort dopravy, to ukážu až najbližšie dni a týždne. Presun vesmírnej agendy na rezort dopravy však jednoznačne dá väčšiu váhu portfóliu, ktorému bude šéfovať slovenský eurokomisár.

Šefčovič, ktorý sa v budúcej komisii stane služobne najdlhšie slúžiacim komisárom, preberá rezort po estónskom komisárovi Siimovi Kallasovi, pred ním však za posledných 20 rokov oblasť dopravy v EÚ mali na starosti iba veľké krajiny únie – Španielsko, Británia, Francúzsko a Taliansko.

Zdroj: Netky.sk

Foto: Wikimedia