Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Scania bude testovať mobilnú technológiu 5G od Ericssonu

Scania sa stala prvou spoločnosťou, ktorá bude testovať komponenty novej technológie 5G od giganta v oblasti komunikačných technológií, značky Ericsson. Testovanie bude súčasťou spolupráce medzi spoločnosťou Scania a výskumným strediskom Ericsson Research, v rámci ktorej sa bude skúmať využitie sietí 5G v oblasti dopravnej komunikácie.

Táto technológia bude hrať významnú úlohu v skúškach autonómneho riadenia a vozidiel s konektivitou. Vo výskumno-vývojovom zariadení spoločnosti Scania boli nainštalované tri špičkové mobilné základné stanice a testovacia sieť bude priebežne aktualizovaná s novou technológiou súbežne s tým, ako sa bude vyvíjať.

Vysvetľuje Anders Ställberg, projektový manažér spoločnosti Scania pre automatizáciu mesta, „Nová testovacia sieť s jej komponentmi 5G umožňuje vysokokvalitné služby mobilnej siete, s nízkou latenciou a veľkou šírkou pásma, kde možno veľmi rýchlo a veľmi spoľahlivo prenášať množstvo komplexných údajov – čo nám poskytuje akýsi ‚prednostný komunikačný pruh‘, pokiaľ ide o projekty, ako je autonómne riadenie a jazda v konvojoch.“ Vytvoriť ‚prednostný pruh‘ bol niekedy problém v preplnených sieťach pred 5G, kde používatelia bojovali o priestor s tými, ktorí si napríklad prehrávajú filmy, hudbu či hry. Formát 5G bude podporovať omnoho viac prípadov využitia než siete 4G – najmä v komunikácii medzi strojmi.

Pre spoločnosť Scania nízka latencia (oneskorenie) v pripojeniach 5G znamená, že novú technológiu možno využiť vo vozidlách na vzájomný prenos informácií o brzdení alebo smere jazdy, kde sú rýchlosť a spoľahlivosť životne dôležité. Možno ju využiť aj na zlepšenie spoľahlivosti a rýchlosti výmeny informácií medzi dvoma alebo viacerými vozidlami idúcich v konvoji. Tam, kde sa predtým používala technológia WLAN, môže ponúknuť alternatívu technológia 5G so svojou garantovanou úrovňou latencie a šírky pásma.

Nová technológia môže tiež zohrať kľúčovú úlohu pri testoch systému autonómnych vozidiel spoločnosti Scania. Príkladom môže byť situácia, keď si autonómne vozidlá budú priebežne aktualizovať mapu pre autonómnu jazdu, ktorá je uložená na centrálnom serveri a určená na distribúciu do iných vozidiel v systéme.

Spoločnosť Scania aj Ericsson majú pocit, že skúšky technológie 5G sa ukážu byť veľmi prínosné. Hovorí Anders Ställberg: „Umožnia spoločnosti Scania ďalej rozvíjať schopnosti, ktoré sú základom našich prebiehajúcich projektov, zatiaľ čo spoločnosť Ericsson si splní túžbu vyskúšať svoju novú technológiu v praktickom pracovnom prostredí.“

Torbjörn Lundahl, programový riaditeľ Národného výskumného programu 5G vo výskumnom stredisku Ericsson Research, s ním súhlasí. „Chceme ukázať ostatným spoločnostiam, ako môže technológia 5G umožniť a podporiť digitálnu transformáciu ich odvetvia. Dúfame, že získame cenné poznatky a inovácie, ktoré pripravia cestu pre ďalšiu digitalizáciu, pričom 5G poslúži ako prostriedok. Skúšky so spoločnosťou Scania nám pomôžu pochopiť príslušné požiadavky, aby sme zabezpečili, že normy a produkty 5G ich budú spĺňať, a prehĺbia naše skúsenosti s odvetvím dopravy, ktoré je hlavným zameraním spoločnosti Ericsson.“

Z hľadiska budúcnosti nebudú skúšky obmedzené len na testovanie v zariadení v Södertälje. Spoločnosť Scania bude mať prístup k pripojeniu 5G aj v hlavnej centrále spoločnosti Ericsson. V skutočnosti sa už použila testovacia sieť 5G spoločnosti Ericsson v meste Kista na testovanie menších, autonómne jazdiacich autobusov koncom apríla počas ‚Týždňa mobility v Kiste‘ v rámci vládneho programu Drive Sweden. Mesto Kista bude navyše dejiskom budúcich predvádzacích akcií autonómnych vozidiel určených pre projekt automatizácie mesta od spoločnosti Scania.

Zdroj: Transservice/Scania

Foto: Scania