Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Scania radu R získala ocenenie Fleet truck of the year 2015

Tridsiaty ročník prestížneho odovzdávania cien Motor Transport Awards sa odohral pred zrakmi viac ako 1.500 hostí v Londýne. Ceny známe ako „Oskary“ dopravného priemyslu poukazujú predovšetkým na inovácie, špičkové služby, efektivitu a kvalitu. Víťazi boli korunovaní hneď v niekoľkých kategóriách a v tej s názvom Fleet Truck of the year (flotilové nákladné vozidlo roka) vybojovala prvenstvo švédska automobilka Scania so svojím ťahačom radu R.

Scania radu R už je na trhu dlhých desať rokov a s výnimkou jedného roka sa radila po celú túto dobu medzi tri najpopulárnejšie a najpredávanejšie ťahače vo Veľkej Británii. Zatiaľ v poslednom roku 2014 obsadil tento automobil druhú pozíciu s trhovým podielom 15%. Výsledky tak jasne ukazujú na povestnú kvalitu značky Scania – ani výrazne novšie modely ostatných výrobcov sa proti ostrieľanému matadorovi nedokázali výraznejšie presadiť.

 

490229_highres_fleet1

 

Rozhodne to ale nebol sentiment, čo presvedčilo hodnotiacu komisiu, aby zvolila Scaniu radu R za najlepšie flotilové nákladné vozidlo roka. Model Scania R450, s prehľadom najpredávanejšia Scania R série uplynulého roka, zaujal predovšetkým špičkovým motorom Euro 6, ktorý používa na recirkuláciu výfukových plynov výhradne systém SCR. Výkon motora s objemom 12,7 litrov činí 450 k, krútiaci moment potom dosahuje 2.350 Nm a obe tieto hodnoty sú podľa poroty vzhľadom k cene vozidla nadpriemerné. Kto požaduje vyšší výkon, má k dispozícii ešte verziu s výkonom 490 k (krútiaci moment 2.550 Nm) alebo unikátne 16,4-litrové agregáty V8.

Porota tiež ocenila, že Scania bez prestávky vyvíja softvér pre systém automatického radenia Opticruise, a to hlavne v oblasti Scania Active Prediction, čo je prediktívny tempomat využívajúci dáta z GPS k maximálne hospodárnej prevádzke.

Keď sa k vyššie uvedenému pridá povestná spoľahlivosť, špičkovo spracované interiéry, vysoká zostatková hodnota a hlavne bezkonkurenčná obľuba u vodičov, je jasné, prečo porota vybrala Scaniu radu R ako najlepšie flotilové nákladné vozidlo roka.

O výsledkoch Motor Transport Awards rozhodovalo viac ako 70 vedúcich predstaviteľov prepravného priemyslu. V kategórii Fleet truck of the year boli spoločne so Scaniou radu R do užšieho výberu nominované vozidlá DAF LF, DAF XF, MAN TGX a Mercedes-Benz Actros.
Zdroj: Transservice/Scania

Foto: Scania