Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Scania prichádza do Nitry na prvý autobusový veľtrh na Slovensku

Prvý slovenský autobusový veľtrh, ktorý sa bude konať v Nitre od 5. do 7. júna, nesie podtitulok: zdravá doprava a preto na ňom nemôžu chýbať vozidlá značky Scania, ktoré sú známe nízkou spotrebou, šetrnosťou k životnému prostrediu a hlavne širokou ponukou pohonov na biopalivá. Vozidlá švédskeho výrobcu sú tiež známe svojou inovatívnou technikou a servisom dostupným
7 dní v týždni.

Scania v Nitre predstaví tri svoje modely. Budú nimi Citywide Suburban, Citywide LF a Irizar i6s.

Scania Citywide Suburban K320 CNG je čiastočne nízkopodlažný autobus (LE), ktorý sa najlepšie hodí na prímestské linky. Môže byť postavený v dĺžkach od 11 do 15 m vždy po 10 cm. Vystavený model má trojnápravový, vzduchom odpružený podvozok so zadnou vlečnou, aktívne riadenou nápravou. O pohon autobusu sa stará deväťlitrový radový päťvalec na CNG s výkonom 320 koní s krútiacim momentom 1600 Nm. Vozidlo je mimo iného vybavené individuálnym osvetlením, výduchmi klimatizácie pre každé sedadlo a cestujúcim zvyšujú komfort tiež dvojité sklá v oknách, 230V zásuvky a USB nabíjačky. Samozrejmosťou sú bezpečnostné pásy, otočné sedadlo vodiča, bezpečnostná kabína, integrovaná rampa a miesto pre invalidný vozík.

Scania Citywide LF N280 CNG je mestský autobus, ktorý vďaka svojej plnej nízkopodlažnosti a trom dvojkrídlovým dverám, zvláda rýchlu výmenu veľkého počtu cestujúcich. Konkrétny model je 12- metrový autobus v konfigurácii podvozku 4×2. Vozidlo je poháňané deväťlitrovým radovým päťvalcovým motorom s výkonom
280 koní a krútiacim momentom 1350 Nm. Rovnako ako K320 je i tento model prispôsobený na spaľovanie CNG. Medzi zaujímavosti prevedenia N280 patrí kneeling, automatická zastávková brzda, systém rozjazdu do kopca či automaticky ovládané strešné okná.

Scania Irizar i6s je nový model od španielskeho výrobcu autobusových nadstavieb Irizar, ktorý je poháňaný podvozkovou skupinou Scania. Táto kombinácia je po dlhé roky u zákazníkov veľmi obľúbená. Luxusný autokar, ktorý meria 12 metrov, pojme až 49 cestujúcich (+ sprievodca a vodič). Podlaha priestoru pre cestujúcich má drevený dekor a o vysoký komfort cestovania sa starajú pohodlné sedadlá, ktoré sú naviac výsuvné do uličky. Vozidlo je poháňané 13 litrovým radovým 6 valcovým motorom Scania s výkonom 410 koní bez EGR. Dlhý dojazd zaisťuje nádrž na 600 litrov nafty.

Zdroj: Transservice/Scania

Foto: Scania