Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Scania predviedla autonómny dopravný systém

Spoločnosť Scania predstavila v rámci unikátnej predvádzacej akcie autonómne nákladné vozidlá, ktoré sa predviedli spolu s dvoma spolupracujúcimi vozidlami. Táto technológia sa bude spočiatku využívať napríklad v baniach a prístavoch.

V spolupráci s poprednými dodávateľmi technológií a akademickými inštitúciami – s dodatočnou podporou švédskej agentúry pre inovácie Vinnova – spoločnosť Scania vyvinula autonómne nákladné automobily, ktoré dokážu bez zásahu vodiča pracovať v uzavretom prostredí, a nakoniec ich uvidíme aj na verejných komunikáciách a diaľniciach.

„Autonómne nákladné vozidlá sú jedným z mnohých kúskov skladačky, ktorú vyvíja spoločnosť Scania na ceste k riešeniam bezpečnej a trvalo udržateľnej dopravy bez fosílnych palív,“ hovorí prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Scania Henrik Henriksson. „Mať k dispozícii vozidlá, ktoré buď čiastočne alebo úplne jazdia samy, zvyšuje bezpečnosť aj produktivitu. A automatizované nákladné vozidlo nikdy nejazdí príliš rýchlo ani príliš agresívne a len zriedka potrebuje oddych, čo samozrejme zvyšuje jeho využiteľnosť.“

Vďaka zabudovanej inteligencii majú tieto vozidlá schopnosť interpretovať a adaptovať sa na svoje okolie a vykonávať vopred určené úlohy. Autonómne vozidlá si už teraz výborne vedú pri skúškach, aj keď ešte zopár rokov potrvá, kým bude táto technológia pripravená na komerčný predaj.

Autonómne dopravné systémy sú hlavným príkladom toho, ako sa spoločnosť Scania zhostila náročnej úlohy stať sa svetovým lídrom v oblasti riešení trvalo udržateľnej dopravy. Dosiahnuť tento cieľ si vyžaduje spojiť ponuku širokého sortimentu rôznych produktov a služieb so spoluprácou s ďalšími organizáciami.

Spoločnosť Scania ponúka v porovnaní s inými výrobcami širší sortiment produktov a služieb zameraných na znižovanie oxidu uhličitého, ktorý produkujú ťažké nákladné vozidlá. V rámci predpisov európskej emisnej normy Euro 6 vyrába spoločnosť Scania motory na alternatívne palivá, ako je plyn, bioetanol či bionafta. Okrem toho sú všetky motory Euro 6 a Euro 5 v nákladných vozidlách značky Scania schválené aj na prevádzku na hydrogenovaný rastlinný olej (HVO), ktorý dokáže znížiť emisie oxidu uhličitého až o 90 percent.

Zdroj: Transservice/Scania

Foto: Scania