Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Scania na výstave Busworld Kortrijk predstaví najširší sortiment v histórii

Na výstave Busworld, ktorá sa bude konať 16. – 21. októbra 2015 v belgickom meste Kortrijk, spoločnosť Scania predstaví najširšiu ponuku autobusov a autokarov s pohonom na alternatívne palivá. Spoločnosť Scania teraz ponúka autobusy a autokary pre všetky typy prevádzok – od hustej mestskej dopravy až po náročné autokarové linky – špeciálne navrhnuté s cieľom zvýšiť kvalitu cestovania, minimalizovať servisné prestoje a zmenšiť negatívne vplyvy na životné prostredie.

„Spoločnosť Scania postupne rozširuje svoj sortiment a dokáže čoraz lepšie uspokojiť potreby takmer každého trhu. Čo je ešte dôležitejšie, dokážeme vyrobiť autobusy pre rôzne typy prevádzky s pohonom na každé komerčne dostupné palivo,“ hovorí Klas Dahlberg, riaditeľ sekcie autobusov a autokarov. „Scania tak môže zákazníkom pomôcť dosiahnuť výrazné zníženie emisií oxidu uhličitého.“

Spoločnosť Scania ponúka dopravcom najširší rad motorov na alternatívne palivá – bioetanol, bionaftu a bioplyn, spĺňajúcich emisnú normu Euro 6. Len samotná spoločnosť Scania, s vyše 30-ročnými skúsenosťami s bioetanolom, v súčasnosti najdostupnejším alternatívnym palivom, by dokázala dodať na trh autobusy s potenciálom na 90-percentné zníženie emisií CO2. Autobusy a autokary Scania sú k dispozícii aj so vznetovými motormi na biopalivá ako HVO a RME.

495935_highres_13296-025 495938_highres_14141-005 495939_highres_14141-007 495940_highres_14141-011 495943_highres_14308-003 495944_highres_14308-005

Na výstave Busworld spoločnosť Scania predstaví výber zo svojej širokej ponuky. Autobus Scania Citywide s hybridným pohonom, ktorý je certifikovaný aj na alternatívne palivá, je ideálny pre kombinovanú mestskú a prímestskú dopravu s rýchlosťou jazdy do 100 kilometrov za hodinu. To dáva zákazníkom možnosť investovať do vozidiel s menšou uhlíkovou stopou s predpokladanou návratnosťou len niečo vyše piatich rokov, pričom sa počíta aj s výmenou akumulátorov počas životnosti vozidla. Na porovnanie, v prípade čisto vnútromestskej prevádzky by sa investícia mala vrátiť približne o dva roky neskôr.

Záujem o plynné palivá, vďaka ich potenciálu na zníženie nákladov, emisií skleníkových plynov a hlučnosti, na celom svete prudko stúpa. Autobusy Scania s motormi Euro 6 na plynné palivá, ktoré si zákazníci cenia pre výkon porovnateľný s dieselovými motormi, sú čoraz obľúbenejšou alternatívou medzi európskymi dopravcami. Vzhľadom na súčasný trend sprísňovania reštrikcií v mestách sú palivá ako zemný plyn alebo – v prípade dostupnosti – bioplyn vysoko konkurencieschopné.

Čo sa týka autokarov, spoločnosť Scania ponúka kompletný sortiment vozidiel s osvedčenými technológiami, zaručujúcimi maximálnu prevádzkyschopnosť a spoľahlivosť. Najnovším prírastkom do rodiny vozidiel Scania spĺňajúcich normu Euro 6 je Scania Touring s výkonom 450 k len s SCR. Vďaka novým režimom systému Scania Opticruise v spojení s tempomatom Scania Active Prediction, ktorý predvída a využíva topografiu trasy, je spoločnosť Scania lídrom v optimalizácii spotreby paliva.

„Všetci v Scanii sa už tešíme na Kortrijk a na plodnú diskusiu s dopravcami,“ povedal Klas Dahlberg. „Určite nás nezabudnite navštíviť, máme pre vás skvelé novinky.“

Zdroj: Transservice/Scania

Foto: Scania