Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Robotníci automobilky Ford spolupracujú s robotmi v rámci projektu automatizácie Industry 4.0

  • Ford ako jedna z prvých automobiliek zavádza nový prístup úzkej spolupráce medzi robotníkmi na výrobnej linke a robotmi.
  • Robotníci používajú kolaboratívne roboty, tiež nazývané ko-boty, pri montáži tlmičov do vozidiel Fiesta v nemeckom závode v Kolíne nad Rýnom. Tento prístup zaručuje dokonalú montáž, pričom robotníci nemusia pracovať na ťažko dostupných miestach.
  • Roboty dokážu pomocou technologicky vyspelých snímačov zaznamenať ľudské ruky alebo prsty v dráhe svojho pohybu a okamžite sa zastavia, čo zaručuje bezpečnosť robotníkov.
  • Spoločnosť Ford v súčasnosti skúma ďalšie možnosti využitia kolaboratívnych robotov, ktoré je možné naprogramovať na vykonávanie ľubovoľnej činnosti od prípravy kávy až po potrasenie rukou a využívajú sa vo farmaceutickom a elektronickom priemysle.

Už ubehlo viac ako sto rokov odvtedy, ako priekopnícku montážnu linku Henryho Forda opustili prvé vozidlá. Spoločnosť Ford Motor Company opäť prináša niečo nové. Tentoraz ide o spôsob spolupráce robotníkov a robotov pri výrobe automobilov.

Nové kolaboratívne roboty, označované aj ako ko-boty, sa po prvýkrát používajú pri montáži tlmičov do vozidiel Fiesta. Táto úloha vyžaduje dokonalú presnosť, silu a vysokú mieru zručnosti. Zamestnanci za pomoci robotov zabezpečujú dokonalú montáž v každom jednom prípade.

Skúšobná prevádzka v montážnom závode spoločnosti Ford v nemeckom Kolíne nad Rýnom je súčasťou prieskumu automobilky v rámci projektu Industry 4.0. Týmto názvom označuje štvrtú priemyselnú revolúciu, ktorá zahŕňa automatizáciu, výmenu dát a rôzne výrobné technológie. Ford zhromaždil spätnú väzbu od viac ako 1000 robotníkov na výrobnej linke v snahe identifikovať úlohy, na ktoré by sa nové roboty najlepšie hodili.

„Roboty uľahčujú a urýchľujú prácu a zvyšujú bezpečnosť. Našim zamestnancom tak dodávajú schopnosti, vďaka ktorým sa otvárajú nekonečné možnosti v oblasti výroby a projektovania nových modelov značky Ford,“ uviedol Karl Anton, riaditeľ prevádzky vozidiel v spoločnosti Ford of Europe.

Nové roboty s výškou 1 meter úzko spolupracujú s robotníkmi na výrobnej linke, a to na dvoch pracovných staniciach. Namiesto manipulácie s ťažkým tlmičom a zároveň montážnym nástrojom môžu robotníci teraz využívať roboty, ktoré tlmič zdvihnú a automaticky umiestnia do podbehu kolesa. Potom stačí už len dokončiť montáž stlačením príslušného tlačidla.

„Práca s ťažkými pneumatickými nástrojmi nad hlavou je náročná a vyžaduje silu, výdrž a precíznosť. Robot je skvelý pomocník,“ hovorí Ngali Bongongo, robotník výroby pracujúci v kolínskom závode Ford.

Ko-boty sú vybavené technologicky vyspelými snímačmi a dokážu sa okamžite zastaviť, keď v dráhe svojho pohybu zaznamenajú ľudskú ruku či prst. Bezpečnosť robotníkov je tak zaručená. Podobné technológie sa využívajú aj vo farmaceutickom alebo elektronickom priemysle. Program vývoja robotov, ktorý trval vyše dvoch rokov, prebiehal v úzkej spolupráci s nemeckou spoločnosťou KUKA Roboter GmbH, ktorá sa špecializuje na výrobu robotov.

Ford v súčasnosti preveruje ďalšie možnosti využitia kolaboratívnych robotov, ktoré je možné naprogramovať na vykonávanie rôznych činností od potrasenia rukou až po prípravu kávy.

„Sme hrdí, že môžeme prezentovať schopnosti našej novej generácie citlivých robotov, ktoré pomáhajú pracovníkom spoločnosti Ford pri vykonávaní ergonomicky a technicky náročných úloh,“ hovorí Klaus Link, manažér starostlivosti o kľúčových zákazníkov v spoločnosti KUKA Roboter GmbH. „Tešíme sa na ďalšie výzvy v rámci našej úzkej spolupráce s automobilkou Ford a na základe spätnej väzby od zamestnancov.“

 

 

Zdroj: Transservice/ Ford

Foto: Ford