Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Revolučné svetlá zvýšia bezpečnosť dopravy

Nový inteligentný rastrový svetlomet, ktorý dodáva viac svetla bez oslnenia účastníkov premávky v protismere vyvinula spoločnosť Osram a jej partneri Daimler, Fraunhofer, Hella a Infineon. Nový svetlomet využíva tri svetelné zdroje LED nového druhu, z ktorých každý má 1 024 individuálne, výlučne elektronicky, ovládaných bodov.

Nové svetlá sa prispôsobia každému mysliteľnému priebehu zákruty, takže žiadna okrajová zóna neostane v tme. Snímače vo vozidle analyzujú okolie s cieľom dostatočne osvetliť ostatných účastníkov cestnej premávky. Vodič si ich tak dokáže lepšie všimnúť. Súčasne však možno vynechať časti svetelného lúča smerujúce na hlavy protiidúcich účastníkov cestnej premávky, aby sa spoľahlivo zabránilo ich oslneniu. Takéto variabilné diaľkové svetlo by na cestách nižšej triedy už vôbec nebolo potrebné tlmiť.

Systém variabilného a adaptívneho rozptylu svetla zabezpečí osvetlenie na mieru v každej situácii. Pri vyššej rýchlosti sa napríklad automaticky zväčší aj dosah svetelného kužeľa. V mestskej doprave zasa širší rozptyl svetla zvyšuje bezpečnosť, pretože okrem cesty lepšie vysvieti aj chodník a okrajové zóny.

Zdroj: Transservice/Mercedes-Benz

Foto: Mercedes-Benz