Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Rakúske prihraničné obce majú záujem o autobusové spojenie s Bratislavou

Viaceré rakúske obce pri slovenskej hranici majú eminentný záujem o autobusové prepojenie s Bratislavou. Potvrdil dnes pre TASR starosta obce Edelstal Gerald Handig.

„Táto otázka sa už prerokúvala aj v rámci projektu Bratislava Územný Manažment, ako súčasti štúdie mestskej výstavby. Bohužiaľ, doteraz neúspešne. Niekedy sa zdá, že byrokracia je nado všetko. Napriek tomu sa tej myšlienky nevzdávam“,napísal v odpovedi Handig.

O možnosti prepojenia Edelstalu a Bergu s Bratislavou autobusovou linkou rokovali rakúski starostovia aj s bývalým primátorom Milanom Ftáčnikom. „Hovorili sme o podobnej linke, ktorá premáva z Bratislavy do Rajky. Taká sa mala nasadiť aj sem na skúšobnú dobu,“ uviedol Handig.

Podľa Ftáčnika sa nepodarilo prekonať viacero prekážok. „Do konca volebného obdobia v roku 2014 sme už nestihli vyrokovať s rakúskou stranou, za akých podmienok by sme spoločný projekt uviedli do prevádzky. Bratislava totiž nemôže z peňazí daňových poplatníkov platiť dopravcu obyvateľom v zahraničí. Aj keď sú to občania Slovenska, ktorí sa presťahovali za prácou a za lacnejším bývaním  do prihraničných obcí“, povedal pre TASR exprimátor.

Ftáčnik chápe, že pre obyvateľov Edelstalu a Bergu je autobusové prepojenie s Bratislavou oveľa dôležitejšie ako pre Kittsee, ktoré  má na rozdiel od nich s hlavným mestom Slovenska vlakové spojenie. Práve to bolo však aj dôvodom, prečo rakúska strana nepovažovala pred rokom za potrebné finančne podporiť autobusové spojenie Kittsee a neďalekými obcami s Bratislavou.

Hovorkyňa hlavného mesta Bratislava Ivana Skokanová pre TASR potvrdila, že odvtedy sa nič nezmenilo. „Stále platí naše odporúčanie, aby rakúske obce rokovali na úrovni ich krajinskej vlády o podpore, alebo o možnosti zapojiť sa do projektu cezhraničnej spolupráce a získať pre túto myšlienku finančnú pomoc z eurofondov“, uzavrela Skokanová.

Zdroj, foto: Netky.sk