Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Rakúske mzdy pre českých vodičov povedú k zdraženiu zájazdov

Rozhodnutie Rakúska zaviesť minimálnu mzdu aj pre zahraničných dopravcov by mohlo zvýšiť ceny českých zájazdov. Dopravcovia totiž nechcú šoférom dorovnávať mzdu na rakúsku úroveň zo svojho. Doplatiť by ju tak museli klienti cestovných kancelárií.

Do Rakúska každoročne mieri množstvo autobusových zájazdov z Česka. Ak rakúski kontrolóri budú postupovať dôsledne, Česi si za výlety na hory budú musieť priplatiť.

„Týka sa nás to a bude sa to týkať aj cien zájazdov. Určite to nebudeme pokrývať z vlastných nákladov, dopadne to na koncového klienta,“ povedal riaditeľ dopravy spoločnosti Vega Tour Vladimír Adamec. Firma patrí medzi najväčších zájazdových dopravcov v Česku. Jej autobusy využíva napríklad líder trhu lyžiarskych zájazdov Nev-Dama.

Starosti má aj Čedok. Pripojil sa preto k Spoločenstvu autodopravcov Čiech a Moravy a s pomocou europoslankyne Michaely Šojdrovej chce presadiť zmenu na únijnej úrovni. „Podľa nás je to ochranárske opatrenie, ktoré by do budúcnosti mohlo mať vplyv ako na cenu prepravy, tak na ceny zájazdov,“ povedal šéf výjazdovej turistiky Čedoku Radek Matějček.

Úplne jasne to uviedlo združenie dopravcov Česmad Bohemia. „Nezostáva nič iné, len sa pripraviť na zvýšenie cien u všetkých autobusových zájazdov, či je to k moru, za poznaním, či na hory,“ uviedol hovorca združenia Martin Felix.

Za nemiestny protekcionizmus považuje krok Rakúska a ďalších krajín aj výkonná riaditeľka Asociácie českých cestovných kancelárií a agentúr Tereza Picková. Scenár zdraženia zájazdov síce považuje za predčasný, obavy však neskrýva. Ako uviedla, „dodržiavanie by bolo spojené s neúmernou administratívnou záťažou“.

 

Zdroj,foto: Netky.sk