Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

PSA Peugeot Citroën plánuje vyrábať nový model na Slovensku

Francúzska automobilka PSA Peugeot Citroën plánuje vyrábať nový model C3 kompakt na Slovensku namiesto vo Francúzsku. Uviedla to dnes agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na zdroje z automobilky.

Tento krok je súčasťou firemnej stratégie. Automobilka chce presunom výroby malých a lacnejších áut zo západnej Európy na východ zredukovať výrobné náklady, ktoré sú vo Francúzsku vyššie. A v západoeurópskych závodoch bude montovať drahšie modely.

„Technické práce na výrobe nového modelu C3 sa začnú v najbližších týždňoch, a to vo východnej Európe v Trnave,“ povedal agentúre Reuters jeden zo zdrojov oboznámených so situáciou.

Aj ďalšie dva zdroje z francúzskej firmy potvrdili, že už padlo rozhodnutie o výrobe nového C3 na Slovensku. PSA v trnavskom závode montuje viacúčelové vozidlo C3 Picasso aj model Peugeot 208.

Hovorca automobilky odmietol správy o presune výroby potvrdiť a pripomenul, že PSA svoje plány dopredu neprezrádza. Povedal tiež, že automobilka sa vlani dohodla s odborármi na zachovaní francúzskych závodov.

Súčasný generálny riaditeľ PSA Carlos Tavares aj jeho predchodca Philippe Varin však v minulosti opakovane upozornili, že firma si nemôže dovoliť pokračovať vo výrobe malých áut vo Francúzsku. Dôvodmi sú tlak konkurencie a tvrdá cenová vojna.

Tavares sa po zverejnení tejto informácie musí pripraviť na nepríjemné otázky od francúzskych odborov. Ale aj iné európske automobilky presunuli produkciu lacnejších vozidiel do krajín s nižšími výrobnými nákladmi. Napríklad americký koncern General Motors (GM), ktorý vlastní automobilky Opel, vyrába model Corsa v Španielsku rovnako ako nemecký Volkswagen svoje Polo. A talianska automobilka Fiat plánuje spustiť výrobu novej verzie modelu Punto v poľskom závode Tychy.

 

Zdroj: netky.sk

Foto: ausmotive.com