Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Prvé Volvo XC90 využívajúce modulárnu architektúru

Úplne nové Volvo XC90 – ktoré sa verejnosti predstaví o dva týždne v Štokholme – bude prvé vozidlo z tohto modelového radu skonštruované s využitím modulárnej architektúry Scalable Product Architecture (SPA), vyvinutej spoločnosťou Volvo.

Architektúra SPA je výsledkom štvorročného vlastného vývoja spoločnosti Volvo a tvorí základný kameň prebiehajúcej transformácie spoločnosti s plánovanou výškou investícií 11 mld. USD. Prvým produktom využívajúcim túto architektúru bude úplne nové Volvo XC90 a postupne bude zavedená do všetkých ostatných modelov.

Architektúra SPA prináša dve hlavné výhody. Prvou výhodou je, že flexibilita architektúry SPA dáva konštruktérom a dizajnérom spoločnosti Volvo voľnosť, vďaka ktorej môžu navrhovať a zavádzať rôzne nové, atraktívne dizajnové prvky a súčasne zlepšovať jazdné vlastnosti, zavádzať priekopnícke bezpečnostné prvky, najmodernejšie technológie v oblasti konektivity a ponúknuť cestujúcim viac vnútorného priestoru.

„Architektúra SPA a model XC90 sú hmatateľným výsledkom stratégie vlastného vývoja vozidiel Volvo. Výnimočná kombinácia luxusu, priestrannosti, všestrannosti, hospodárnosti a bezpečnosti, ktorú ponúka model XC90, posunie segment SUV do novej dimenzie, presne ako sa to podarilo prvému XC90 v roku 2002,“ povedal Dr. Peter Mertens, hlavný viceprezident spoločnosti Volvo Car Group pre výskum a vývoj.

Druhý prínos architektúry SPA spočíva v tom, že spoločnosť Volvo vďaka nej bude môcť zmeniť spôsob konštruovania svojich automobilov. S využitím jednej a tej istej architektúry bude možné vytvoriť široký sortiment modelov, pohonov, elektrických systémov a technológií rôzneho stupňa zložitosti, čo prinesie významné úspory pri veľkosériovej výrobe.

149310_1_5

Oslobodzujúca technológia

Viac voľnosti pre dizajnérov
Architektúra SPA eliminuje doterajšie konštrukčné obmedzenia týkajúce sa napríklad rázvoru kolies, previsov karosérie, výšky karosérie alebo výšky prednej časti vozidla.

Výnimočný pôžitok z jazdy a flexibilita
Nové podvozkové technológie SPA prinášajú zmenšenie hmotnosti a zlepšenie rozloženia hmotnosti vozidla, čo znamená väčší pôžitok z jazdy bez zhoršenia jazdného komfortu.

Architektúra SPA ponúka väčšiu flexibilitu aj v interiéri. Nové Volvo XC90 je vybavené novátorsky riešenými sedadlami, poskytujúcimi viac priestoru pre cestujúcich v druhom a treťom rade sedadiel, čo je jeden z faktorov dodávajúcich modelu XC90 charakter pravého sedemmiestneho vozidla.

Vďaka možnosti posúvania všetkých sedadiel v druhom rade možno vytvoriť väčší priestor pre nohy cestujúcich v treťom rade – alebo zväčšiť kapacitu batožinového priestoru. Sedadlá v treťom rade ponúkajú najvyšší komfort v danej triede pre cestujúcich až do výšky postavy 170 cm.

Bezkonkurenčné spojenie výkonu a hospodárnosti
Nové XC90 ponúka celý rad motorov s technológiami Drive-E, ktoré sa vyznačujú výnimočnou kombináciou výkonu a nízkej spotreby paliva. Táto rodina modulárnych dvojlitrových, štvorvalcových vznetových a zážihových motorov, využívajúcich rôzne systémy preplňovania, obsahuje rôzne varianty, od mimoriadne úsporných až po vysoko výkonné s veľkým krútiacim momentom.

Vlajková loď XC90 Twin Engine obsahuje kombináciu dvojlitrového, štvorvalcového zážihového motora preplňovaného kompresorom a turbodúchadlom s elektromotorom a ponúka bezkonkurenčné spojenie výkonu a ekologickosti – približne 400 konských síl s emisiami CO2 okolo 60 g/km (pri jazdnom cykle NEDC).

Architektúra SPA zároveň podporuje integrovanie elektrifikačných systémov na všetkých úrovniach bez zasahovania do interiéru či batožinového priestoru. Kým iní automobiloví výrobcovia vynakladajú veľké úsilie v snahe skombinovať objemnú akumulátorovú batériu s luxusným a priestranným interiérom, spoločnosti Volvo sa tento problém podarilo vyriešiť v rámci architektúry SPA.

Vyššia bezpečnosť bez kompromisov
Vďaka architektúre SPA môže značka Volvo ešte upevniť svoju pozíciu svetového lídra v oblasti bezpečnosti bez kompromisov, pokiaľ ide o dizajn, rozmery či hmotnosť. Vďaka rozsiahlemu použitiu vysokopevnostnej bórovej ocele môžu byť vozidlá s architektúrou SPA kompaktnejšie a zároveň bezpečnejšie.

Súčasťou SPA je aj inovatívna elektrická architektúra, ktorá výrazne zvyšuje úroveň inteligencie vozidiel. Je navrhnutá tak, aby sa do nej dali ľahko integrovať nové technológie v rýchlo sa vyvíjajúcich oblastiach, ako sú mikroprocesorové, senzorové alebo kamerové technológie. To uľahčí zavádzanie nových bezpečnostných systémov zameraných na predchádzanie nehodám – a umožní rýchle zavádzanie nových riešení v oblasti multimédií a konektivity.

Výhody z hľadiska výroby
Okrem značných výhod z hľadiska spotrebiteľov prináša nová modulárna architektúra výhody aj pre výrobu.

Architektúra SPA umožňuje spoločnosti Volvo vyvinúť sortiment modelov využívajúcich veľa rovnakých modulov a rozhraní, prispôsobiteľných systémov a komponentov a vybudovať flexibilný systém výroby. To znamená, že všetky modely Volvo s číselným označením 60 a vyšším bude možné vyrábať na tej istej výrobnej linke bez ohľadu na zložitosť.

Nová tvár vozidiel Volvo: denné svetlá v tvare „Thorovho kladiva“
Spoločnosť Volvo dnes prvýkrát zverejnila zábery prednej masky nového SUV XC90 s novým dizajnom denných svetiel v tvare písmena T, ktorému dali dizajnéri názov „Thorovo kladivo“ podľa kladiva známeho škandinávskeho boha hromu Thora.

Zdroj: Transservice, Volvo

Foto: Volvo