Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Prvé ťažké nákladné vozidlá na elektrický pohon v preprave

Ešte tento rok príde v malej sérii prvé plne elektrické ťažké distribučné nákladné motorové vozidlo na svete: úplne tichý Mercedes-Benz Urban eTruck s nulovými emisiami a dojazdom do 200 km. Urban eTruck sa začne dodávať kvôli rôznym možnostiam nasadenia ako 18-  a 25-tonka, s chladiacou nadstavbou, ako skriňa a valník, počiatočne v dvojcifernom počte do Nemecka, neskôr aj do celej Európy.

Ako vyzdvihuje vedúci pre nákladné motorové vozidlá značky Mercedes-Benz Stefan Buchner, po svetovej premiére v septembri 2016 na IAA bola odozva na celom svete na Urban eTruck  vynikajúca. Zároveň informuje: „V súčasnosti rokujeme približne s dvadsiatimi potenciálnymi zákazníkmi z odvetvia likvidácie odpadov, potravín a logistiky. Malou sériou teraz robíme hneď ďalší krok smerom k sériovému výrobku. Do roku 2020 chceme byť na trhu už so sériovou generáciou.“

Súčasťou elektro-ofenzívy divízie Daimler Trucks bude v roku 2017 nasadenie v globálne vytvorenej malej sérií približne 150 vozidiel Fuso eCanter. Ľahké nákladné motorové vozidlo Fuso eCanter s elektrickým pohonom bude odovzdávané zvoleným zákazníkom v Európe, Japonsku a USA. Daimler Trucks tak pokrýva široké portfólio možností nasadenia nákladných motorových vozidiel s elektrickým pohonom.

Uplatnenie pre plne elektrické nákladné motorové vozidlá rozširuje narastajúca urbanizácia, požiadavky na lepšiu kvalitu vzduchu, nižšiu úroveň hluku i možnosti vyššej hospodárnosti a lepšej výkonnosti techniky akumulátorov. Náklady na akumulátory plne elektrického nákladného motorového vozidla môžu podľa Daimleru do roku 2025 klesnúť 2,5-krát (z 500 na 200 eur/kWh). Rovnakou mierou má vzrásť ich energetická hustota (z 80 na 200 Wh/kg).

 

Zdroj: Transservice/Mercedes

Foto: Transservice