Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Prvé náhradné súčiastky z 3D tlače už od septembra

Divízia nákladných motorových vozidiel Mercedes-Benz spoločnosti Daimler spúšťa výrobu originálnych náhradných dielov prostredníctvom 3D tlačiarní na báze selektívneho laserového spekania (SLS). Prvých 30 druhov súčiastok zhotovených technológiou 3D je dostupných od septembra 2016 na základe objednávok podľa ich katalógového evidenčného čísla.

Inovatívny výrobný postup 3D tlače zachováva pre originálne náhradné diely štandardnú výrobnú kvalitu, je rýchly, ekologický a hospodárny, keďže nevytvára prebytky materiálu. Moderná 3D tlač zabezpečí náhradné diely aj pre konštrukčné rady vozidiel, ktoré sa už nevyrábajú či ročne sa dodávajú len v malých množstvách. Znižuje tým potrebu skladových priestorov a uchovávania len málo využívaných výrobných zariadení.

„Podľa prísľubu našej značky Trucks you can trust (Nákladné vozidlá, ktorým môžete dôverovať), dbáme pri náhradných dieloch z 3D tlačiarní na rovnaké kritéria, akými sú spoľahlivosť, funkčnosť, životnosť alebo hospodárnosť, ako pri dieloch klasickej výroby,“ vysvetľuje Andreas Deuschle z divízie nákladných motorových vozidiel Mercedes-Benz, podľa ktorého budú výrobu 3D dielov naďalej rozširovať.

Daimler má s 3D tlačou, ktorú doposiaľ využíval na zhotovenie viac než 100-tisíc prototypov dielov vozidiel ročne, rozsiahle skúsenosti. Najnovšie uplatní 3D tlač pre zhotovenie náhradných dielov z plastových komponentov ako sú kryty, dištančné vložky, krytky pružín, vzduchové priechody, káblové rozvody, svorky, závesy alebo aj prvky riadenia.

Zdroj: Transservice/Mercedes-Benz

Foto: Mercedes-Benz