Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Prvé elektrické nákladné vozidlo z Európy

Celosvetovo prvé plne elektrické ľahké nákladné motorové vozidlo FUSO eCanter začal sériovo vyrábať závod v portugalskom meste Tramagal, ktorý dodáva aj tradičné nákladné motorové vozidlá Fuso Canter.

„Odteraz dokážeme uspokojiť narastajúci dopyt po dodávkach pre veľkomestá, ktoré jazdia lokálne bez emisií. Máme už prvé objednávky od zákazníkov a v septembri uskutočníme celosvetové uvedenie tohto nákladného motorového vozidla na trh v jednom z najznámejších veľkomiest – New Yorku.“ Uviedol k spusteniu výroby vozidla FUSO eCanter pre Európu a USA Marc Llistosella, prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation a vedúci divízie Daimler Trucks Asia.

Vozidlo eCanter je ekologické, nákladovo efektívne a úsporné. Oproti bežnému naftovému môže ušetriť až 1 000 eur na 10 000 km. V závislosti od nadstavby a používania má dojazd 100 km a užitočné zaťaženie tri tony. Využíva šesť vysokovoltových lítium-iónových akumulátorov (každý dosahuje 420 V a 13,8 kWh).

Výrobný závod v portugalskom meste Tramagal, približne 150 km severovýchodne od Lisabonu, bol založený v roku 1964. Od roku 2003 patrí spoločnosti Daimler.

V súčasnosti zaberá plochu 160-tisíc štvorcových metrov. Viac ako 400 zamestnancov v ňom vyrába vozidlo Fuso Canter pre približne 30 európskych  a ďalších krajín, pričom takmer 95 percent na vývoz. Od roku 2012 závod dodáva aj Fuso Canter Eco Hybrid, hybridnú verziu nákladného automobilu.

Zdroj: Transservice/Daimler

Foto: Daimler