Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Protesty vo Francúzsku pokračujú! Blokovanie pozemných komunikácií

Na území Francúzska stále prebieha rozsiahly štrajk. Blokády ciest vo Francúzsku sú protestom proti zámeru vlády zvýšiť ceny pohonných látok.

Štrajkujúci blokujú diaľnice a obmedzujú možnosť prejazdu nákladných vozidiel. Podľa posledných informácií z MZV štrajk zasahuje na celé územie Francúzska a ani prognóza pre najbližšie dni nie je príliš optimistická.

Ako postupovať, keď dôjde ku škode na majetku
V danom okamihu MZV odporúča uplatnenie nárokov z poistky prostredníctvom partnerskej inštitúcie vo Francúzsku. Ako určitý návod môže poslúžiť informačný zdroj uverejnený na webových stránkach MZV, kde sú aktualizované informácie o uzávierkach a blokádach ciest https://www.bison-fute.gouv.fr

Ako postupovať v prípade zdravotných ťažkostí
V prípade zdravotných ťažkostí vodičov v zahraničí odporúča MZV, aby mali vodiči pri sebe telefónne číslo na núdzovú linku konzulárne služby:

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Paríži

125 rue du Ranelagh, 75016, Paris, Francúzsko
Tel.: +33 171937333
Fax: +33 142887653
Mobil: +33 672076832 (pohotovostný mobil)
Email: emb.paris@mzv.sk

Veľmi podstatné je, aby bol vodič pri jazde do zahraničia vybavený potrebným zdravotným cestovným poistením. V opačnom prípade sa totiž môže stať, že záchranná služba odmietne prevoz chorého do zdravotníckeho zariadenia, a to aj akútnych prípadoch.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR upozorňuje, že v súvislosti s pretrvávajúcimi blokádami ciest a hlavných diaľničných ťahov, vrátane mýtnych priechodov, a z dôvodu ohlásenia razantnejších protestných podujatí „Žltých viest“ na 24. novembra 2018 (sobota) je možné očakávať na celom území Francúzska výrazné dopravné obmedzenia. Vzhľadom na skutočnosť, že situácia na cestách sa postupne vyhrocuje, odporúčame slovenským občanom a najmä dopravným prepravcom vyhnúť sa kritickým úsekom. Je potrebné rátať so zdržaním niekoľko desiatok hodín na cestách, počas ktorých nie je zabezpečená žiadna pomoc zo strany francúzskych orgánov.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky informuje, že v súvislosti s pripravovaným nárastom cien pohonných hmôt vo Francúzsku pripravuje občianske združenie pod názvom „Žlté vesty“ od 17. novembra 2018 do 20. novembra 2018 blokovanie ciest v celej krajine. Plánovaných je viac ako 1500 akcií. Odporúčame slovenským občanom venovať v tomto období zvýšenú pozornosť  pri cestách do Francúzska. Prehľad blokovaných ulíc a ciest vo Francúzsku nájdete na stránke https://www.blocage17novembre.com/carte-interactive alebo  https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1KpiLiS657xM-oR5eBHFSvP9lQM2Eyruh&usp=sharing

 

 

Zdroj: MZV/youtube